Europoslankyňa Jana Žitňanská. PHOTO: © European Union- EP.

Jana Žitňanská: Prístup ku vzdelaniu je pre deti rovnako dôležitý ako prístup k jedlu či liekom

Dnes na pôde Európskeho parlamentu vyvrcholil spoločný projekt Európskej únie (EÚ) a detského fondu UNICEF s názovom #EmergencyLessons. Tento projekt priblížil žiakom na stredných školách a prostredníctvom médií aj širokej verejnosti, dôležitosť a úlohu vzdelávania detí žijúcich v krajinách postihnutých vojnou, prírodnými katastrofami, či inými krízovými situáciami. Do viac ako pol ročnej kampane sa okrem ďalších šiestich krajín EÚ zapojilo aj Slovensko.

V rámci tejto kampane som vycestoval na Ukrajinu, navštívili sme miesta, ktoré sa nachádzajú len pár kilometrov od kontaktnej línie v mestách Kramatorsk, Svitlodarsk a Toretsk. To čo som tam videl ma hlboko poznačilo. Uvedomil som si, že takáto situácia sa nás týka viac, ako si myslíme. To nie je konflikt, ktorý sa odohráva niekde ďaleko ale bezprostredne vedľa nás. Z hodiny na hodinu, zo dňa na deň sa náš život môže radikálne zmeniť, povedal tanečník a choreograf Jaro Bekr, ktorý sa už viac ako dva roky angažuje ako vyslanec organizácie UNICEF.

Spolu s Jarom Bekrom vycestoval na Ukrajinu aj ambasádor mladých Samuel Majdek. Z ich spoločnej cesty vznikol krátky film, prostredníctvom ktorého majú slovenskí žiaci a verejnosť možnosť vidieť ako vojna zmenila život statisícov detí.

Projekt #EmergencyLessons v Európskom parlamente podporila aj europoslankyňa Jana Žitňanská (Nova).

„Veľmi oceňujem aktivitu detského fondu UNICEF, ktorý s pomocou Európskej únie pripravil túto kampaň. Dnes sme mali možnosť naživo počuť svedectvá dvoch školáčok žijúcich v Iraku, ktoré museli utiecť pred vojnou zo svojich domovov, no dnes majú opäť možnosť navštevovať školu. Ako samé povedali, je to pre ne mimoriadne dôležité.“

Podľa Jara Bekra je dôležité, aby aj v takýchto vojnových konfliktoch či oblastiach zasiahnutých prírodnou katastrofou mali deti možnosť sa vzdelávať. „Keď budú vzdelané, budú menej zraniteľné, iní ich nebudú môcť zneužívať či s nimi manipulovať.”

Podľa údajov organizácie UNICEF na svete žije 75 miliónov detí, ktoré kvôli vojnovým konfliktom, prírodným katastrofám či iným krízovým situáciám nemôžu navštevovať školy.

Viac..  Najpozitívnejší vplyv na rozvoj Slovenska mali podľa Slovákov vstup do EÚ a NATO a prijatie eura

„Prístup ku vzdelaniu je pre deti rovnako dôležitý ako prístup k jedlu či liekom. Nesmieme dopustiť, aby sa z nich stala stratená generácia. Oni sú našou budúcnosťou, preto musíme spojiť sily, aby sa všetkým deťom dostalo dobrého vzdelania.“ uzatvára Jana Žitňanská

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Nové povinnosti pre firmy, ktoré pôsobia v krajinách EÚ. Na čo sa pripraviť, a ktorých spoločností sa novo prijatá smernica dotkne

Nové povinnosti pre firmy, ktoré pôsobia v krajinách EÚ. Na čo sa pripraviť, a ktorých …

Consent choices