Domov / ŠKOLSTVO / Erasmus si už vyskúšali viac ako 3 milióny študentov

Erasmus si už vyskúšali viac ako 3 milióny študentov

študenti
PHOTO: Flickr.

Program Erasmus, ktorý spustili v roku 1987, umožňuje vysokoškolským študentom stráviť časť svojho štúdia v zahraničí. Do dnešného dňa ho absolvovali viac ako tri milióny mladých ľudí. Rekordný bol akademický rok 2011/2012, v ktorom sa  do programu Erasmus zapojilo až 250 tisíc študentov. Podporu z progamu získalo aj viac ako 46 500 akademických a administratívnych pracovníkov. Mohli vyučovať alebo absolvovať odbornú prípravu v zahraničí.

Cieľom takýchto výmen je zlepšiť kvalitu výučby a vzdelávania v 33 krajinách, ktoré sa podieľajú na programe. Ide o členské štáty EÚ, Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Švajčiarsko a Turecko. V minulom akademickom roku sa najväčšej popularite tešili Španielsko, Francúzsko a Nemecko. Práve Španielsko vyslalo aj najviac študentov.

Androulla Vassiliouová, eurokomisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež tiež vidí budúcnosť v novom programu Erasmus+, ktorý má podľa jej slov „v nasledujúcich siedmich rokoch umožniť 4 miliónom mladých ľudí študovať, školiť sa, vyučovať alebo vykonávať dobrovoľnícku činnosť v zahraničí.“

Viac..  Až 82 percent všetkých učiteľov na Slovensku tvoria ženy, priemerný vek učiteľov je 44 rokov

Erasmus+ spustia v januári 2014 a bude trvať do roku 2020. Plánovaný rozpočet je okolo 14,5 miliárd eur. Vo väčšine krajín býva dopyt po štipendiách Erasmus oveľa väčší ako ich dostupnosť. Priemerné mesačné štipendium z programu Erasmus, určené na pokrytie časti dodatočných nákladov na život a cestovanie v zahraničí, bolo 252 EUR. Výška štipendia, ktorá sa za posledné tri roky nemenila, sa v niektorých krajinách dopĺňa z vnútroštátnych, regionálnych alebo inštitucionálnych fondov.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

hajsel

Robert Hajšel: Budem pôsobiť vo výbore pre priemysel, pre Slovensko to bude veľmi nápomocné

Videoblogy europoslancov, poslancov a analytikov nájdete TU. Zdieľaj článok na Facebooku Post Views: 69 Viac..  …