EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ŠKOLSTVO / Erasmus si už vyskúšali viac ako 3 milióny študentov

Erasmus si už vyskúšali viac ako 3 milióny študentov

študenti
PHOTO: Flickr.

Program Erasmus, ktorý spustili v roku 1987, umožňuje vysokoškolským študentom stráviť časť svojho štúdia v zahraničí. Do dnešného dňa ho absolvovali viac ako tri milióny mladých ľudí. Rekordný bol akademický rok 2011/2012, v ktorom sa  do programu Erasmus zapojilo až 250 tisíc študentov. Podporu z progamu získalo aj viac ako 46 500 akademických a administratívnych pracovníkov. Mohli vyučovať alebo absolvovať odbornú prípravu v zahraničí.

Cieľom takýchto výmen je zlepšiť kvalitu výučby a vzdelávania v 33 krajinách, ktoré sa podieľajú na programe. Ide o členské štáty EÚ, Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Švajčiarsko a Turecko. V minulom akademickom roku sa najväčšej popularite tešili Španielsko, Francúzsko a Nemecko. Práve Španielsko vyslalo aj najviac študentov.

Androulla Vassiliouová, eurokomisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež tiež vidí budúcnosť v novom programu Erasmus+, ktorý má podľa jej slov „v nasledujúcich siedmich rokoch umožniť 4 miliónom mladých ľudí študovať, školiť sa, vyučovať alebo vykonávať dobrovoľnícku činnosť v zahraničí.“

Viac..  Viac ako 1 300 magisterských študentov využije v roku 2017 štipendiá z programu Erasmus Mundus

Erasmus+ spustia v januári 2014 a bude trvať do roku 2020. Plánovaný rozpočet je okolo 14,5 miliárd eur. Vo väčšine krajín býva dopyt po štipendiách Erasmus oveľa väčší ako ich dostupnosť. Priemerné mesačné štipendium z programu Erasmus, určené na pokrytie časti dodatočných nákladov na život a cestovanie v zahraničí, bolo 252 EUR. Výška štipendia, ktorá sa za posledné tri roky nemenila, sa v niektorých krajinách dopĺňa z vnútroštátnych, regionálnych alebo inštitucionálnych fondov.

O red

Odporúčame pozrieť

margrethe vestager

Európska komisia začala vyšetrovanie verejného financovania závodu Jaguar Land Rover na Slovensku

Európska komisia začala podrobné vyšetrovanie, ktorého cieľom je posúdiť, či plány Slovenskej republiky poskytnúť 125 …