Európskemu vzdušnému priestoru a letiskám hrozí preťaženie

letisková hala
PHOTO: Flickr.

Až 600 miliónov eur sa chystá Európska komisia investovať do riešenia preťaženia vzdušného priestoru.  Predpokladá totiž, že počet letov sa v nasledujúcich desiatich ž dvasdsiatich rokoch zvýši o 50 %. Pracuje sa preto na novej technológii, potrebnej na dobudovanie projektu Jednotné európske nebo. Ten by mal znásobiť kapacitu a znížiť náklady na riadenie letovej prevádzky až o polovicu.

Podľa komisára EÚ pre dopravu Siima Kallasa je treba problém rýchlo riešiť. Tvrdí, že „…budeme čeliť veľkému preťaženiu a chaosu v našom vzdušnom priestore. Na zemi budú letiská také vyťažené, že 2 milióny lietadiel nebudú môcť vzlietnuť alebo pristáť. A narastajúce preťaženie prináša aj zvýšené bezpečnostné riziko, omeškania a reálne hospodárske náklady.“

Roztrieštenosť európskeho vzdušného priestoru každý rok spôsobí leteckým spoločnostiam, ale aj ich zákazníkom dodatočné náklady vo výške takmer 5 miliárd eur. Vzdialenosť priemerného letu sa zbytočne predlžuje o 42 kilometrov, a tak lietadlo spáli viac paliva, uvoľní sa viac emisií, zvyšujú sa používateľské poplatky a predlžujú sa omeškania. Pre zaujímavosť, Spojené štáty riadia vzdušný priestor rovnakej veľkosti s väčším objemom letovej prevádzky pri takmer polovičných nákladoch.

Viac..  Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok intervenoval proti rozhodnutiu nemeckej vlády vyžadovať od slovenských vodičov nákladnej dopravy testy pri vstupe do Nemecka

Spomínaných 600 miliónov eur sa teda použije na vývoj prostriedkov umožňujúcich leteckým spoločnostiam lietať na nimi preferovaných, priamejších trasách s využitím nových technológií na výmenu údajov medzi vzduchom a zemou; integráciu nových typov lietadiel, ako napríklad bezposádkových lietadiel; optimalizáciu riadenia prevádzky najmä na zemi.

Jednotné európske nebo prinesie nezanedbateľné výhody. Náklady sa znížia na polovicu, klesne vplyv letov na životné prostredie, a to o 10 percent,  trojnásobného zvýšenia kapacita sa zvýši až trojnásobne, a tak sa skrátia meškania na zemi i vo vzduchu a rádovo desaťnásobne sa zlepší bezpečnosť.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Korčok trvá na tom, že rokovania maďarského šéfa diplomacie so slovenským poslancom boli neprijateľné

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) trvá na tom, že …