EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Narástli sme! Európski muži sa podľa prieskumu vyšvihli v priemere o 11 centimetrov

Narástli sme! Európski muži sa podľa prieskumu vyšvihli v priemere o 11 centimetrov

vysoký muž
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Ešte na začiatku 70. rokov 19. storočia sme mali o jedenásť centimetrov menej. Vraj za to môže výrazné zlepšenie nášho zdravia. Hovorí o tom štúdia, ktorú viedla britská Univerzita v Essexe a vyšla v časopise Oxford Economic Papers.

Tako ako uviedol portál noviny.sk, rast priemernej výšky sa zrýchlil v období svetových vojen, ale aj Veľkej hospodárskej krízy. Už teraz však môžeme hovoriť o zlepšení priemerného zdravia.

Napríklad v Španielsku stúpla priemerná výška mužov o 12 cm – z necelých 163 cm rokoch 1871-1875 na takmer 175 cm v rokoch 1971-5. Pokiaľ ide o Švédsko, tak v rovnakom období zvýšila priemerná výška mužov iba o desať centimetrov – na takmer 180.

Podľa štúdie však v priemere narástli európski muži o 11 centimetrov, ale medzi jednotlivými krajinami sú veľké rozdiely.

Viac..  Čo je pre Slovensko lepšie? Letný alebo zimný čas?

Ľudia podľa štúdie rastú vďaka vyšším príjmom na osobu, väčšej hygiene v domácnosti oproti minulosti, vyššom vzdelaní, správnej životospráve, či dobrej zdravotnej starostlivosti.

Informáciu priniesol spravodajský portál noviny.sk

O red

Odporúčame pozrieť

romovia

Európsky parlament žiada legislatívu na ochranu menšinových práv

Parlament  vzhľadom na pretrvávajúcu diskrimináciu národnostných menšín vyzval na prijatie spoločných pravidiel, ktoré by zaistili …