EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ZDRAVIE / V Európe sa premnožili kliešte! Brusel začne vyvíjať novú vakcínu

V Európe sa premnožili kliešte! Brusel začne vyvíjať novú vakcínu

kliešť kliešteEurópska Únia sa pustila do boja proti malým a nebezpečným parazitom. V poslednom čase totiž v celej Európe rastie výskyt závažných ochorení, ktoré kliešte prenášajú. Konkrétne ide o lymskú boreliózu, kliešťovú encefalitídu a babeziózu. Každoročne sa nimi po uhryznutí nakazia tisícky ľudí.

Minuloročná správa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb hovorí o počte 1900 a 2630 prípadov ročne. Najviac sa ich už tradične vyskytuje v období od júla do septembra. EÚ preto spúšťa päťročný projekt v hodnote troch miliónov eur na vývoj novej vakcíny, ktorá by zabránila prenosu chorôb po uhryznutí kliešťom. Dostal názov Antidote a podieľať sa na ňom má aj Slovensko. Výsledkom výskumu má byť jedna vakcína, ktorá sa bude zameriavať priamo na prenášače, teda kliešte. Výskum bude riadiť akademické Medicínske centrum univerzity v Amsterdame, pričom vo vedeckom tíme budú mať zastúpenie poprední európski odborníci na všetky tri spomínané choroby i vakcinológiu. Na projekte sa budú podieľať aj ústavy a inštitúty z viacerých krajín. Slovensko bude zastupovať Ústav virológie Slovenskej akadémie vied.

Viac..  Za odchodom lekárov do zahraničia nestojí výška platu, tvrdia

Kliešťová encefalitída je vírusové infekčné ochorenie, postihujúce centrálny nervový systém. Prejavuje sa zväčša ako dvojfázového ochorenie – v prvej fáze sa objavujú príznaky ako horúčka, únava, bolesti hlavy, svalové bolesti a nevoľnosť. Druhá fáza zasahuje neurologický systém s príznakmi meningitídy alebo encefalitídy. Lymská borelióza je zase spôsobená rôznymi druhmi baktérií z rodu Borrelia. Prvým prejavom tejto choroby je charakteristická kožná vyrážka, ktorá sa objaví na mieste prisatia kliešťa zvyčajne po týždni – dvoch.  Vyrážka sa následne niekoľko dní postupne rozširuje. Väčšinu prípadov možno úspešne liečiť antibiotikami, avšak neliečená sa infekcia rozšíri na kĺby, srdce a nervový systém.  No a napokon babeziózu spôsobuje parazit Babesia, ktorý napáda a ničí červené krvinky. Niektorí ľudia môžu mať príznaky chrípky ako horúčka, zimnica, bolesti svalov, únava, ale aj žltačka. U pacientov s poruchou imunitného systému sa môžu vyskytnúť ťažké prípady a môže dôjsť dokonca k zlyhaniu orgánov a smrti. Pri borelióze a babezióze zatiaľ nie je žiadna vakcína dostupná.

O nin

Odporúčame pozrieť

benova

Monika Beňová: Podiel zamestnancov na vlastníctve spoločností môže mať pozitívny dopad na ich stabilitu a rozvoj

Počet zamestnancov vlastniacich podnikové akcie sa celkovo v rámci Európskej únie posilňuje. Zároveň sú však členské …