EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Grécku už nechcú všetci pomáhať tak ako doteraz. Ako si poradí?

Grécku už nechcú všetci pomáhať tak ako doteraz. Ako si poradí?

grécko parlament
PHOTO: Flickr.

Analytici z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz /Iness/ sa tentoraz opäť pozreli na to, ako sa darí Grécku dodržiavať plán na záchranu. Nielen o tom sa však dnes dozviete z pravidelnej analýzy. Brusel napríklad chystá návrh, aby v budúcnosti malo každé auto zabudovaný obmedzovač rýchlosti! Pokračuje však už Martin Vlachynský…

Média sú už šesť rokov plné krízy, preto je každá tematická odbočka vítaná. Napríklad konflikt v Sýrii. Hoci Francúzi ešte pred pár rokmi frflali na americké zásahy v Afganistane či Iraku, na Damask sa hotujú medzi prvými. No po tom, ako Nemci povedali nie, britský premiér prvý krát od roku 1782 prehral v parlamente hlasovanie o vojne a Obama posunul horúci zemiak Kongresu, Hollande ostal sám vojak v poli. Preto sa nakoniec rozhodol aj on dať najskôr hlasovať o útoku v parlamente.
Situácia je výbušná aj v Európe, najmä tá ekonomická. Trojka sfúkla grécky plán reštrukturalizácie troch veľkých štátnych zbrojárskych firiem a požaduje oveľa radikálnejšie riešenia. Len tieto firmy v roku 2011 vyrobili stratu 130 miliónov eur a naakumulovali dlh skoro 2,5 miliardy eur. SYRIZA, druhá najsilnejšia strana v parlamente a dlhodobý líder prieskumov, navrhla zastaviť platbu úrokov na zahraničný dlh. Väčšiu časť tohto dlhu držia špekulanti s názvom daňovníci členských štátov, teda aj my. To, že tretia záchrana Grécka je reálny scenár, priznal už aj šéf Eurogroup Jeroen Dijsselbloem.

Napriek tomu z oficiálnych gréckych miest neprestávajú prúdiť pozitívne čísla o primárnom prebytku v hospodárení štátu. V prvých siedmich mesiacoch 2013 to bolo údajne až 2,6 miliardy eur. Bohužiaľ, z toho bolo 1,5 miliardy vďaka vráteným úrokom z gréckych dlhopisov, ktoré vrátili centrálne banky eurozóny do Grécka. Z Atén priletela aj kuriózna informácia. Až 10% štátnych zamestnancov prijatých medzi rokmi 2004-2009 údajne sfalšovalo svoje doklady o vzdelaní. Vláda to vďačne privíta ako nové sito na prepúšťanie.

Viac..  Každý nárast globálnej teploty vyvoláva vojny, nepokoje a nestabilitu

Na juh od Pyrenejí je situácia podobná. Portugalský súd zrušil už tretie krízové opatrenie vlády za posledných 13 mesiacov. Zmena zákonníka práce mala umožniť jednoduchšie prepúšťanie úradníkov, pre ktorých mala vzniknúť schéma mobility podobná gréckej. Vyvoláva to pochybnosti, či krajina dokáže vôbec reformovať a či niekedy uvidíme dáke eurá z pôžičky nazad.

V Španielsku v auguste klesla nezamestnanosť. Pokles v tomto konkrétnom mesiaci (keď sú všetky sezónne práce už dávno v plných obrátkach) je prvý od roku 2000. Zádrheľ? Nezamestnanosť poklesla v celej krajine o 31 ľudí. Dôvod na radosť má len premiér. Poslanci ho podržali aneodsúhlasili jeho povinnú výpoveď pred súdom ohľadom podozrivého financovania, do ktorého je zapletený.

Rajoy by sa mal učiť od Berlusconiho, ktorý vie rozohrať dokonalú hru. Súd ho prednedávnom právoplatne odsúdil na väzenie a stratu senátorského kresla za daňové podvody. Že do basy nepôjde bolo každému jasné. Ale on sa nechce vzdať ani politického kresla. Ak ho vraj zo senátu vykopnú, jeho strana vystúpi z koalície a tá sa zrúti. Premiér Letta má hlavu v smútku. Má poslúchnuť zákon, alebo udržať vládu a ignorovať rozhodnutie súdu? Veľmi ťažko sa mu potom bude vysvetľovať boj proti daňovým únikom v krajine. Aby toho nebolo málo, priebežný taliansky deficit sa oproti minulému roku zhoršil o zhruba 50%, keď za prvých osem mesiacov dosiahol 60 miliárd eur, v auguste samotnom 9,2 miliardy eur.

Vo Francúzsku nezamestnanosť zlomila 16-ročný rekord a dosiahla 10,5%. Predaj áut v krajine sa medziročne prepadol o 10%, veľké prepady hlási aj Španielsko a Taliansko. Ford, Fiat, európsky GM a samozrejme PSA hlásia odhadované straty okolo 5 miliárd eur. Zaplatíme im ďalšie kolo šrotovného?

O red

Odporúčame pozrieť

Vybor EP

Utečenecká kríza: Europoslanci budú riešiť stratégiu EÚ a zamietnutie žalôb Slovenska a Maďarska

Pokrok pri presúvaní žiadateľov o azyl z Talianska a Grécka a z tretích krajín, ktoré …