EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Slováci pracujú v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ oveľa viac!

Slováci pracujú v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ oveľa viac!

Iba štyria zo 100 zamestnancov majú skrátenú pracovnú dobu. Slováci tak hlavne pracujú na plný pracovný úväzok. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu EÚ – Eurostatu. Podľa analytičky Poštovej banky Evy Sadovskej pracuje na čiastočný úväzok viac žien (5,7%) ako mužov (2,9%). Pokiaľ však ide o vej, tak skrátenú pracovnú dobu zažili hlavne mladí do 24 rokov (7,3%), ale na druhej strane aj starší vo veku nad 55 rokov (6,9%).

Podiel zamestnaných so skrátenou pracovnou dobouHoci Slováci pracujú na čiastočný úväzok minimálne, majú na to svoje dôvody. Neschopnosť nájsť si prácu na plný úväzok má takmer tretina z nich. Pre desatinu je hlavným dôvodom choroba. Päť zo sto pracujúcich na čiastočný pracovný úväzok uviedlo ako dôvod starostlivosť o dieťa alebo iné rodinné či osobné dôvody.

Viac..  Linkevičius: Litva prijala dvoch prenasledovaných homosexuálov z Čečenska

Menší podiel zamestnancov so skrátenou pracovnou dobou ako u nás poznajú už iba v Bulharsku [2,4 %]. Obdobné trendy na trhu práce majú ale aj všetci naši susedia z V4. Zo zamestnaných Poliakov má skrátenú pracovnú dobu 7,8 %, spomedzi Maďarov rovných sedem percent a v Česku nájdeme zamestnaných na kratší pracovný čas s podielom 5,7 %.

Slovensko tak za európskym priemerom výrazne zaostáva, nakoľko ako v EÚ tak aj v únii má skrátenú pracovnú dobu približne pätina zamestnancov. Absolútnym rekordérom je Holandsko, kde má skrátenú pracovnú dobu takmer polovica zamestnaných. Vyše štvrtina zamestnancov pracuje na čiastočný úväzok v Británii, Nemecku, Švédsku, Dánsku, Rakúsku a Belgicku. V týchto krajinách majú ale zamestnanci oveľa častejšie nielen jednu prácu, ale mininláne dve.

O red

Odporúčame pozrieť

margrethe vestager

Európska komisia začala vyšetrovanie verejného financovania závodu Jaguar Land Rover na Slovensku

Európska komisia začala podrobné vyšetrovanie, ktorého cieľom je posúdiť, či plány Slovenskej republiky poskytnúť 125 …