EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ŠKOLSTVO / Veľká prekladateľská súťaž pre študentov stredných škôl naprieč celou EÚ!

Veľká prekladateľská súťaž pre študentov stredných škôl naprieč celou EÚ!

Juvenes translatores
PHOTO: Flickr.

Európska únia opäť organizuje prekladateľskú súťaž „Juvenes Translatores.“ Jej víťazi si prevezmú ceny priamo v Bruseli. Súťaže sa tento rok môže zúčastniť 760 škôl z celej EÚ, ktoré sa náhodným výberom určia spomedzi všetkých prihlásených. Zo Slovenska sa súťaže aj v tomto roku bude môcť zúčastniť 13 škôl.

Pokiaľ ide o jazyky, zo skúseností z minulých rokov vyplýva, že naši žiaci najčastejšie siahajú po angličtine, z ktorej prekladajú do slovenčiny. Nechýbali však ani preklady z nemčiny, španielčiny, francúzštiny, maďarčiny a češtiny do slovenčiny a zo slovenčiny do maďarčiny.

Samotná súťaž sa v tomto svojom už siedmom roku uskutoční 28. novembra, a to vo všetkých vybratých školách v tom istom čase. Je určená žiakom všetkých národností, ktorí sa narodili v roku 1996. Žiaci (2 až 5 z každej vybratej školy) si môžu vybrať, v ktorej z 552 jazykových kombinácií 24 úradných jazykov EÚ preložia jednostranový súťažný text.

Viac..  Talianske mesto pozýva utečencov. Chce otvoriť školu

Rok 2013 je Európskym rokom občanov, takže tohtoročný text na preklad sa zameria na občianstvo EÚ a výhody z neho plynúce pre ľudí ako jednotlivcov, spotrebiteľov, obyvateľov, študentov, pracujúcich alebo politicky činných. Texty budú hodnotiť prekladatelia Európskej komisie, ktorí z každej krajiny vyberú jedného víťaza. Víťazi potom pocestujú do Bruselu, aby si v apríli 2014 prevzali ocenenia.

„Juvenes Translatores“ je jedinou súťažou, v ktorej si môžu sedemnásťroční študenti vyskúšať svoje prekladateľské zručnosti v ktoromkoľvek z úradných jazykov EÚ. Jej cieľom je priblížiť mladým ľuďom prácu prekladateľov, ako aj zviditeľniť prekladateľskú profesiu a jazykové vzdelávanie. Spätná väzba od učiteľov a žiakov svedčí aj o tom, že súťaž je pre nich zároveň uvoľnením a zábavou a jej popularita rastie.

 

Prihlášku nájdete tu:

ec.europa.eu/translatores

Registračné obdobie uplynie 20. októbra a online prihláška je k dispozícii vo všetkých úradných jazykoch EÚ, medzi ktorými sa prvýkrát objaví aj chorvátčina.

O red

Odporúčame pozrieť

utecenci

Rakúsky minister obrany: Stále viac migrantov prevádzajú cez Slovensko

VIEDEŇ / Na balkánskej trase vznikajú nové cesty, kadiaľ prevádzači pašujú migrantov. Povedal to rakúsky minister …