EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Dočkajú sa mladí práce a lepších podmienok?

Dočkajú sa mladí práce a lepších podmienok?

práca
PHOTO: Flickr.

O tom, že súčasný stav nezamestnanosti v eurozóne je neúnosný a neudržateľný už včera otvorene hovoril predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. Poslanci v Štrasburgu sa momentálne mimoriadne intenzívne zaoberajú najmä otázkou nezamestnanosti mladých. Čísla nepustia – v júli 2013 bolo bez práce v celej Európskej únii viac ako 5 a pol milióna mladých ľudí vo veku do 25 rokov. To je presne 23.4%, teda takmer štvrtina!

V porovnaní s minuloročnými štatistikami je to o 53 tisíc ľudí viac. Najlepšie sú na tom v Nemecku, Rakúsku a na Malte, naopak najviac mladých ľudí si zúfalo hľadá prácu v Grécku, Španielsku a v Chorvátsku.

Podľa europoslancov rozbehnuté programy, ktoré majú mladým dať určitú záruku práce, už skrátka nestačia. Žiadajú ďalšie opatrenia – mladí ľudia by mali mať možnosť cestovať za zamestnaním, či na školenia a treba im zabezpečiť kvalitnejšie stáže.

Europoslanci sa pri hlasovaní o dvoch samostatných uzneseniach zhodli na tom, že je potrebná komplexná stratégia, vrátane opatrení na podporu malých a stredných podnikov a tiež podnikania práve mladých ľudí.

Viac..  Za rok sme za alkohol zaplatili 130 miliárd eur

Momentálne programy sú nastavené tak, že mladým ľuďom vo veku do 25 rokov by mali zamestnávatelia ponúknuť prácu alebo stáž v prípade, že sú už aspoň štyri mesiace bez práce. Najnovší návrh mení vekovú hranicu – v prípade absolventov vysokej školy až na 30 rokov.

Europoslankyňa Joanna Katarzyna Skrydlewska tiež zdôraznila, že systém vzdelávania v jednotlivých členských krajinách by sa mal prispôsobiť aktuálnym potrebám a dopytu na trhu práce. A viac uznania by mali získať aj činnosti, ktoré študenti vykonávajú mimo školy, teda rôzne dobrovoľnícke aktivity, či stáže a vzdelávacie kurzy, ktoré absolvujú. Skrydlewska vyzvala všetky krajiny, aby čo najviac uľahčili mladým občanom Únie cezhraničné stáže a školenia. Tieto stáže treba totiž čo najviac podporovať a skvalitňovať.

Podľa poslancov je tiež potrebné zaviesť isté platové hranice, pod ktoré by zamestnávatelia nemali ísť. Takto by sa mohol vyriešiť iný problém – časté zneužívanie bezvýchodiskovej situácie mladých ľudí, ktorí musia robiť za almužnu.

 

 

 

O nin

Odporúčame pozrieť

brexit

Je rozhodnuté. Britský parlament hlasoval o brexite

LONDÝN / Britská premiérka Theresa May pred hlasovaním o brexite uviedla, že ide o historické rozhodnutie, …