EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Čerpanie eurofondov. Vážny sa teší, opozícia je v strehu

Čerpanie eurofondov. Vážny sa teší, opozícia je v strehu

euro peniaze
PHOTO: Flickr.

Zo zasadnutie Výboru pre európske záležitosti odchádzal Podpredseda vlády SR pre investície spokojný. O opozícii sa to však povedať nedá. Kým Ľubomír Vážny (SMER-SD) oceňuje pragmatický a konštruktívny prístup, keďže sa na Výbore odsúhlasil návrh Európskej komisie o predĺžení čerpania eurofondov, Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) hovorí o obavách v ďalšom čerpaní. Výbor totiž na svojom rokovaní odsúhlasil zmenu nariadenia 1083/2006. Schválením tejto zmeny sa pre Slovenskú republiku uplatní pravidlo N+3 na čerpanie záväzkov rokov 2011 a 2012, ktorým sa možnosť  čerpania prostriedkov predĺži o jeden rok.

Rovnako sa zmenou tohto nariadenia má predĺžiť možnosť zvýšeného spolufinancovania z eurofondov pre tzv. programové krajiny, čiže krajiny najviac zasiahnuté dlhovou krízou, ktoré participujú na programe konsolidácie verejných financií, riadenom Európskou komisiou. Táto skutočnosť vytvára ideálne podmienky na  schválenie návrhu v pléne Európskeho parlamentu v priebehu októbra a jeho úspešnú realizáciu do konca roku 2013.

Hlasovanie Výboru EP pre regionálnu politiku preto považuje podpredseda vlády SR za ďalší pozitívny krok smerujúci  k umožneniu dočerpania finančných prostriedkov, o ktoré by SR prišla, keby zmena nariadenia schválená nebola. “Sme radi, že úsilie, ktoré bolo zo  strany predsedu a podpredsedu vlády SR  vynaložené na dosiahnutie tohto cieľa nebolo zbytočné a veríme, že Európsky parlament na svojom zasadnutí v októbri tento zámer hlasovaním odobrí”, povedal Vážny.

Viac..  Európsky dvor audítorov preskúma, ako Komisia kontroluje podvody

SDKÚ-DS: Prípravy na čerpanie eurofondov na roky 2014-2020 vzbudzujú obavy

Výbor pre európske záležitosti prerokoval v dňoch 19.9. a 24.9. 2013 stav príprav Partnerskej dohody Slovenskej republiky na roky 2014-2020. Podpredseda vlády Ľubomír Vážny po dva dni odpovedal na otázky členov Výboru, ale vôbec nerozptýlil obavy o čerpanie eurofondov na nové programové obdobie. „Vláda potrebuje zvýšiť dôraz v tejto oblasti a urýchliť prípravy na čerpanie doteraz najvyššej sumy európskych zdrojov, ktorá bola výsledkom ťažkých jednaní počas viacerých slovenských vlád.“ zdôraznil podpredseda VEZu Ivan Štefanec. „Je to evidentné aj v porovnaní s okolitými krajinami, ktoré sú už omnoho ďalej. Potrebujeme znížiť počet operačných programov a predovšetkým znížiť administratívnu záťaž na slovenskej strane.“ pokračoval podpredseda Výboru, ktorý upozornil aj na potrebu zosúladenia s cieľmi Stratégie 2020 a nastavenia priorít a osobitne na podporu vzdelávania a malého podnikania. „Správne nastavenie a efektívne využitie európskych zdrojov bude dôležité pre náš rozvoj.“ upozornil Ivan Štefanec.

 

 

O red

Odporúčame pozrieť

biodiverzita

Ochranári oceňujú rozhodnutie ministrov životného prostredia podporiť akčný plán EÚ na ochranu prírody

Slovenskí ochranári privítali rozhodnutie ministrov životného prostredia EÚ, ktorí tento týždeň podporili Akčný plán pre …