EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Noc výskumníkov sa vracia! Európska únia sľubuje nezabudnuteľný zážitok

Noc výskumníkov sa vracia! Európska únia sľubuje nezabudnuteľný zážitok

noc vyskumnikov
PHOTO: Flickr

Činorodé deti, študenti, ale aj zvedaví “dospeláci” sa majú na čo tešiť. Už zajtra ich čaká v poradí siedma noc výskumníkov. Neopakovateľné podujatia sa budú konať až na 300 miestach v 33 krajinách. Zapoja sa teda nielen štáty Európskej únie, ale aj viacerí ich susedia. Program na tento rok je naozaj bohatý.

V našich končinách sa môžete noci výskumníka zúčastniť v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline a Tatranskej Lomnici.  Hviezdou tohto ročníka bude humanoidný robot ASIMO. Naši výskumníci verejnosti predstavia unikátne projekty a vynálezy a zoznámia ju so slovenskou vedou. Očakáva sa účasť viac ako tisíc vedcov a vyše 160 tisíc návštevníkov.

A za nocou výskumníkov sa oplatí aj cestovať. V Aténach divákom ukážu vznášanie miniatúrneho vlaku, ktorý udržia v pohybe. Výskumníci z Düsseldorfu zase vytvorili virtuálne zariadenie, ktoré aj z najhoršieho speváka urobí hotovú opernú hviezdu. V Záhrebe sa budú venovať populárnej Vesmírnej odysei Stanleyho Kubricka a otázke, či prekročila hranice science fiction. V Porte budú zvedavci riešiť záhadu vraždy a výskumníci zo Santanderu dokážu, že fyzika pomáha aj pri športe – konkrétne surfistom pri zachytení tých najväčších vĺn. Návštevníkom v Perugii sa predvedie robot zo stavebnice Lego, ktorý sa Le(g)onardo nevolá nadarmo –  maľuje totiž portréty. No a v Poznani sa pokúsia zlomiť rekord najhlasnejšieho kolektívneho výkriku. Čo sa bude kričať? Predsa že “veda je zábava!”

Viac..  Junckera by chcel na poste šéfa EK vystriedať Nemec Weber

„Deti sú prirodzene zvedavé a tvorivé a noc výskumníkov predstavuje vynikajúci spôsob, ako im ukázať, že veda je zábavná. Ktovie, možno niektoré aj inšpiruje k tomu, aby sa v budúcnosti stali skvelými vedcami“, teší sa z podujatia Androulla Vassiliouová, európska komisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež.

Noc výskumníkov sa koná každoročne v štvrtý septembrový piatok v celej Európe. Zapájajú sa všetky členské štáty, s výnimkou Rakúska, Dánska a Luxemburska, a tiež Bosna a Hercegovina, Faerské ostrovy, bývalá Juhoslovanská republika Macedónsko, Island, Izrael, Čierna Hora, Srbsko a Turecko. Minulý rok sa podujatí zúčastnilo vyše milióna návštevníkov, z toho 600 000 detí. Celkové náklady predstavujú 7,5 milióna eur, každý rok ale organizátori dostávajú podporu vo výške štyroch miliónov eur z akcií Marie Curie financovaných EÚ, ktoré podporujú profesionálne dráhy v oblasti medzinárodného výskumu.

 

 

O nin

Odporúčame pozrieť

Figel

Ján Figeľ: Libanon je slobodná a pluralitná krajina, je príkladom spolužitia kresťanov a moslimov

Libanon sa nachádza v regióne Blízkeho východu, ktorý je plný nepokojov, no v otázke spolužitia …