EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Europoslanec Miroslav Mikolášik: “Poézia polepšuje, dáva energiu.”
miroslav mikolasik
miroslav mikolasik

Europoslanec Miroslav Mikolášik: “Poézia polepšuje, dáva energiu.”

Oravec, rodák z Dolného Kubína, povolaním lekár, druhé volebné obdobie poslanec Európskeho parlamentu. Člen KDH. Reč je s MUDr. Miroslavom Mikolášikom.

 

miroslav mikolasik
PHOTO: redakcia/dub.

Obzrime sa dozadu – v najvýznamnejšom európskom orgáne zasadáte už desiaty rok.  Čoho je viac – že to baví alebo unavuje? 

–  Nedá sa to odmerať, porovnať, ale na únavu mám dobrú kondíciu. Behával som na lyžiach, hral basketbal, oboje závodné, aj keď to bolo v mladosti, základ však zostal. Byť európskym poslancom znamená byť zároveň aj cestovateľom. V prvom rade chodiť za svojimi voličmi, čiže domov, do Žilinského samosprávneho kraja. Cez víkend nezostávam v Bruseli či Štrasburgu, ale idem na Slovensko. Už v piatok som medzi svojimi, je to môj poslanecký deň. Stretávam sa mládežou, zástupcami mimovládnych organizácii, zájdem na strednú školu či univerzitu. Ak treba, idem na inštitúcie kadečo vybaviť, spýtať sa, urgovať. Prepojenosť medzi Bruselom, a Slovenskom je pre mňa veľmi intenzívna, až intímna. Uvedomujem si, že poslanec znamená aj vyslanie – za ľuďmi, vecami, problémami. A to ma baví.

Možno povedať, že okrem informácii vám prináša činnosť europoslanca aj isté neočakávanosti, prekvapenia až vzrušenia?

–  Je to činnosť, práca, tak eufemicky –  vzrušujúca pre blížneho, pre človeka, ktorý ide naproti ostatným ľuďom. Pre mňa je vzrušujúce i to, že nie som poslancom, ktorý zastupuje iba záujmy obyvateľov Slovenska na severe, Orave, Kysuciach, kde ma zvolili, ale celého Slovenska, teda i Bratislavčanov, Košičanov, Ružomberčanov. A všetci odo mňa očakávajú poctivý a plný výkon. Chcú počuť, čo som pre nich urobil.

Viac..  SMK: Pretrvávajúca neistota môže dostať školy do ťažkej situácie, rezort školstva potrebuje na čele odborníka

A čo môžu počuť?

–  Mám sa čím preukázať. Ak to vezmem štatisticky, koľkokrát verejne prezentujem svoj názor, postoj v záujme svojej krajiny, na portály EP sa dá „vygoogliť“, že v tomto volebnom období som vystúpil na pléne v Štrasburgu viac ako 360 krát. A štyrikrát som bol spravodajcom pre zákon, direktívu, či nariadenie.

To je slušná bilancia ako potvrdenie odbornosti, dôkaz ľudskej i politickej autority v európskom rozmere. Môžete to bližšie konkretizovať?

–   Dve správy, ktoré som predložil boli z oblasti regionálneho rozvoja, keďže som členom takéhoto parlamentného výboru a ďalšie dve sa týkali životného prostredia, verejného zdravia a bezpečnosti potravín. Som lekár. Aj preto som sa podpísal  ako hlavný spravodajca pod direktívu o podmienkach  a kvalite darovania ľudských orgánov určených pre transplantáciu. Táto direktíva, jej uplatnenie zabezpečí, že desiatkam tisícom pacientov v celej Európe sa zachráni či predĺži život, skvalitní život ich rodín. Dosah sa nedá vyčísliť v peniazoch, význam sa ťažko vyjadruje už v slovách.

Miroslav Mikolášik je zvučné meno v Európskom parlamente. Je však aj druhá strana mince, čo škrie, čo sa nepodarilo…

O ppr

Odporúčame pozrieť

Canete, Thyssen

Eurostat zverejnil usmernenie k evidencii zmlúv o energetickej efektívnosti v národných účtoch

V revidovanom usmernení sú objasnené účtovné pravidlá týkajúce sa zaobchádzania so zmluvami o energetickej efektívnosti. …