EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Steen Jakobsen: Osamotená Merkelová! Kráľovna Nemecka bez korunného princa
Steen Jakobsen
Steen Jakobsen. PHOTO: Saxo Bank.

Steen Jakobsen: Osamotená Merkelová! Kráľovna Nemecka bez korunného princa

Steen-Jakobsen-Black-New-1-2-198x198
PHOTO: Saxo Bank.

Nemecké voľby nakoniec pre Angelu Merkelovú dopadli výborne. O to horší je však ich výsledok pre Nemecko, pre reformy v Európe aj samotnú spolkovú republiku. Aj keď na trhy to v krátkodobom horizonte nemá žiadny vplyv, uštipačné poznámky a s nimi spojená volatilita sa budú množiť s tým, ako nikto nebude chcieť do novej vlády s Merkelovou vstúpiť dobrovoľne.

Rast nemeckej ekonomiky už začal spomaľovať a naopak sociálne napätie stále narastá – “chudobných pracujúcich” už je sedem miliónov. Keď k tomu pripočítame spomalenie rozvíjajúcich sa trhov, vyjde nám zle namiešaný kokteil, ktorý začne v poslednom štvrťroku tohto roka negatívne dopadať aj na nemecký vývoz. A byť v tamojšej vláde je poslednou vecou, ktorú by niekto chcel dobrovoľne podstupovať. V roku 2014 totiž Nemecku hrozí nulový rast a krajina bude zúfalo potrebovať ďalšie reformy. Strana SPD by sa preto mala vláde vyhýbať veľkým oblúkom, čo s najväčšou pravdepodobnosťou asi aj urobí.

Ak sa však SPD nakoniec do vládnej koalície dostane, výsledkom bude skôr menej, než viac reforiem. A európska politika už nebude tak o úsporách, ale podrobnejšie sa zameria na štáty z tzv. skupiny Club Med.

Merkelová je tak kráľovnou bez princa a nástupcu a DAX a EURUSD zostávajú bez zmeny. Aspoň tak vyzerala prvotná reakcia trhov po nemeckej voľbe.

Vyjednávanie

Merkelová má síce v rukáve víťazstvo vo voľbách, avšak nepodarilo sa jej zabezpečiť si väčšinu. Teraz preto nastáva priestor pre vyjednávanie, ktoré možno bude v mnohých ohľadoch pripomínať rozhovory z nemeckých federálnych volieb v roku 2005.

Niektoré víťazstvá si tak zrejme vyberú svoju cenu. Výhra Angely Merkelovej je tiež obrovskou porážkou pre FDP. Táto strana teraz zmizne z politickej scény, ktorú sa jej darilo kontrolovať už od druhej svetovej vojny. A Merkelovej tak nezostáva nič iné, než svojich partnerov hľadať inde.

Merkelovej sa však príliš nehodí, že obaja potenciálni partneri, teda Zelení a SPD, sú skeptickí. SPD sa ešte nespamätala zo šrámov, ktoré utŕžila pri poslednej spolupráci s Merkelovou. Teda po tom, čo v roku 2005 bývalý kancelár Gerhard Schröder chybne vyvolal predčasné voľby. Ak to strana bude myslieť s návratom Nemecka ku kormidlu vážne, jej najlepšiou stratégiou bude sformovať silnú opozíciu voči Merkelovej a tiež vybrať výrazného kandidáta pre voľby v roku 2017.

Viac..  Jana Kiššová: Ako to bude s tými platmi v jadre Európskej únie?

V poslednej dobe sa pritom v tejto súvislosti čoraz častejšie skloňuje meno starostu Hamburgu Olafa Scholza …

Aj nemecká tlač v pondelok ráno celé voľby vystihla, keď použila slová: víťazstvo bez väčšiny.

“S veľkou koalíciou už nejaké skúsenosti máme, a nie sú práve pozitívne, ” vyhlásila napríklad predsedníčka vlády Severného Porýnia – Vestfálska Hannelore Kraft. “A práve to je pre našu stranu ťažká situácia.”

“Loptička je teraz na strane Merkelovej,” uviedla potom generálna tajomníčka SPD Andrea Nahles.

Bozk smrti

Pre SPD je veľmi ťažké zostať v opozícii, pretože Merkelová túto stranu “zabíja” tým, že sa celý čas drží naľavo politického spektra a usurpuje jeho miesto. Jej stratégia sa zatiaľ ukázala ako veľmi efektívna a na SPD už podľa mňa nič nezostalo. Buď silný, alebo zmizni zo scény.

SPD potrebuje znovu nabrať sebadôveru, a to jej lepšie pôjde v opozícii ako vo vládnom kresle. Ak máte stále pochybnosti, pozrite sa na osud FDP. Táto strana má rovnako veľký podiel na “úspechu” Nemecka ako sama kancelárka, ale všetku slávu si odniesla práve Merkelová.

Ak sa však SPD pridá k vláde, nebude chcieť z niektorých svojich požiadaviek zľaviť. Svoju kampaň totiž založila na sociálnej rovnosti a pomoci pre chudobných pracujúcich, takže by sa dalo očakávať zmiernenie niektorých prísnych reforiem trhu práce z minulého desaťročia a tiež požiadavka na zavedenie minimálnej mzdy. (Zdroj: Telegraph.co.uk)

O red

Odporúčame pozrieť

zamestnanci

Za rovnakú prácu by mala byť v EÚ rovnaká aj pláca, zhodli sa európski odborári

BRATISLAVA / Koniec firemnej chamtivosti a rovnakú plácu za rovnakú prácu. To je hlavný odkaz stretnutia …