EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / SPOTREBITEĽ / Od zajtra začína pracovať nová európska ombudsmanka!

Od zajtra začína pracovať nová európska ombudsmanka!

emily o reilly
PHOTO: Flickr.

Emily O’Reilly odstupuje z funkcie írskej ombudsmanky po tom, ako ju Európsky parlament v júli zvolil za európsku ombudsmanku. V novom úrade začne pôsobiť už zajtra, teda 1. októbra 2013. Z funkcie odchádza doterajší európsky ombudsman P. Nikiforos Diamandouros, ktorý odchádza do dôchodku po viac ako desiatich rokoch služby v tejto inštitúcii.

 

Práca európskeho ombudsmana

Európsky ombudsman každý rok dostane od občanov, podnikov, mimovládnych organizácií, univerzít, mestských zastupiteľstiev a iných subjektov približne 2 500 sťažností. Inštitúcia každý rok začne viac ako 450 vyšetrovaní. Mnohé z nich sú založené na sťažnostiach o chýbajúcej transparentnosti v inštitúciách EÚ vrátane odmietnutia prístupu k dokumentom alebo informáciám. Iné prípady sa týkajú problémov s programami alebo projektmi EÚ, diskriminácie alebo konfliktov záujmov v úradnom postupe EÚ.

V súvislosti so svojou novou úlohou pani O’Reilly uviedla: „Európa nečelí iba ekonomickej kríze, ale zažíva aj krízu politickej legitimity. V celej Európe rastie negativizmus a prehlbujú sa rozdiely, klesá dôvera občanov v európske inštitúcie a mnohí pociťujú, že ich hlas jednoducho nemá váhu. Preto je rok 2014 pre Európu a pre budúcnosť Európskej únie mimoriadne dôležitý. Jednou z mojich aktívnych úloh v úrade ombudsmanky je poukázať na to, čo vzbudzuje obavy občanov a pomáhať pri preklenutí rozsiahlej priepasti medzi nimi a inštitúciami EÚ.

Viac..  Falšované výrobky spôsobujú na Slovensku škody za stovky miliónov eur

Dvadsať rokov po vytvorení úradu európskeho ombudsmana na základe Maastrichtskej zmluvy nastal čas na opätovné zváženie smerovania tohto úradu a na zvýšenie jeho vplyvu i viditeľnosti. Všetkým občanom EÚ a osobám s pobytom v EÚ sa musí  umožniť efektívne využívanie úradného postupu, ktorý bude v plnej miere zameraný na vyhovenie ich potrebám. V úsilí o dosiahnutie ešte väčšej transparentnosti a efektívnosti úradného postupu EÚ budem budovať na vynikajúcich úspechoch môjho predchodcu a spolupracovať s výbornými a odhodlanými zamestnancami úradu európskeho ombudsmana, aby sme do tohto úradu vniesli čerstvú energiu a efektivitu.

 Podať sťažnosť, alebo podnet európskej ombudsmanke môžete na tomto odkaze.

O red

Odporúčame pozrieť

Hovoríš plynulo po anglicky alebo holandsky a vyznáš sa v právnych výrazoch? Okrem nových pracovných skúseností ti Consilio ponúka aj možnosť cestovať a spoznávať európske krajiny!

Kto sme: Spoločnosť Consilio je globálnym lídrom na trhu pri posudzovaní dokumentov. Podporujeme právnické firmy a …