Domov / CESTOVANIE / Bude európske letectvo najbezpečnejšie na svete?

Bude európske letectvo najbezpečnejšie na svete?

pilot
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Unavený pilot a dlhý let. Takáto predstava veru neprispieva k tomu, aby ste sa cítili bezpečnejšie, keď nastúpite do lietadla. Samozrejme, sviežosť posádky si nemôže pasažier otestovať, ale onedlho možno budete mať aspoň akú-takú záruku, že toto riziko nehrozí. Európsky parlament chce zvýšiť bezpečnosť letectva. Kľúčovým bodom je práve zlepšenie ochrany posádky pred únavou.

“Toto hlasovanie je mimoriadne dôležité pre zlepšenie bezpečnosti letectva. A to je pre EÚ najvyššia priorita. Únava pilota je vážny problém, a preto musia existovať prísne predpisy. Tento návrh ide ešte o krok ďalej, spája najlepšie bezpečnostné postupy všetkých členských štátov Únie  a najnovšie vedecké poznatky. Chceme, aby bolo európske letectvo vôbec najbezpečnejšie na svete,” vyhlásil podpredseda Európskej komisie Siim Kallas pred rozhodovaním Výboru pre dopravu.

Viac..  Film, ktorý má zvýšiť povedomie o májových eurovoľbách, videlo už 75 miliónov ľudí

Avšak keď sa Výbor na novú právnu úpravu pozrel bližšie, rozhodol sa, že ju predsa len nepodporí, hoci za bolo viac členov ako proti. Požiadal Európsku komisiu, aby vypracovala nový návrh. Mali by sa poponáhľať – ďalšie hlasovanie bude ešte tento mesiac.

Cieľom novej právnej úpravy bolo modernizovať prísne európske normy pre bezpečnosť letectva a zlepšiť existujúce právne predpisy, týkajúce sa letu. Návrh obsahoval viac ako 30 ustanovení, ktoré mali zlepšiť ochranu posádky proti únave,  ale zároveň nijako nezhoršiť ich pracovné podmienky. Zaoberali sa napríklad prestávkami počas letu, nočnými letmi a povinnosťami a rezervami pohotovostných letísk. Návrh napríklad menil časy pohotovostného režimu, či znížoval počet hodín, ktoré môže pilot nalietať za rok.

 

O nin

Avatar

Odporúčame pozrieť

Európsky parlament

Mená nových slovenských europoslancov sú známe

Voľby do Európskeho parlamentu prebehli na Slovensku v sobotu. Voliči 28 krajín Európskej únie v …