EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Rada Európy: Migrujúce deti bez sprievodu dospelých prežívajú „peklo“

Rada Európy: Migrujúce deti bez sprievodu dospelých prežívajú „peklo“

chlapec
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Komisár Rady Európy pre ľudské práva Nils Muižnieks vo svojej správe o dodržiavaní ľudských práv upozornil na problém migrujúcich detí v Európe, ktoré nie sú sprevádzané rodičmi alebo príbuznými. Mnohé z nich po príchode do Európy totiž zažívajú drsné zaobchádzanie.

Ide o deti, spomedzi ktorých mnohé zažili traumu a zneužívanie ešte pred príchodom do Európy. Rada Európy upozorňuje, že s takýmito deťmi treba zaobchádzať starostlivo a dodržiavať ich základné práva.

Muižnieks v tejto súvislosti pripomenul, že štátne orgány nesmú nikdy zabudnúť, že migrujúce deti, vrátane tých, ktoré sú žiadateľmi o azyl, sú predovšetkým deti. Detské práva musia mať vždy prednosť, čo napríklad znamená, že imigračné kontroly by nikdy nemali byť proti princípom Dohovoru OSN o právach dieťaťa.

Rada Európy uviedla, že vie o tom, že vlády niektorých štátov EÚ, ale aj mimo únie, sa v súčasnosti zaoberajú otázkou ako uľahčiť návrat detí bez sprievodu do ich pôvodnej krajiny. Úrady v Holandsku, Nórsku, Spojenom kráľovstve a Švédsku (Dánsko je tu ako pozorovateľská krajina) sa napríklad snažia vytvoriť v Afganistane inštitúciu s názvom “Privítacie centrum.” Koordinátorom projektu je Švédsko, ktoré rokuje s úradmi v Afganistane pre získanie konkrétnych priestorov pre centrum.

Predstava týchto krajín, ktoré bojujú so zvyšujúcou sa imigráciu detí bez sprievodu dospelých, je taká, že deti vrátené domov budú umiestnené v takomto centre až kým sa im nepodarí stretnúť sa so svojou rodinou.

Viac..  Viac ako 1 300 magisterských študentov využije v roku 2017 štipendiá z programu Erasmus Mundus

Miestne a niektoré medzinárodné mimovládne organizácie, ako aj inštitúcie v rámci OSN a Rady Európy však vyjadrili obavy v súvislosti s týmto plánom. Odborníci na migráciu detí a mladistvých tvrdia, že vystopovanie rodiny opustených detí je v Afganistane takmer nemožné.

Rada Európy tiež upozornila na to, že doterajšie skúsenosti, aj keď obmedzené, s posielaním detí do ich domovských krajín, kde prebiehajú vojnové konflikty, predstavujú vysoké riziko, že tieto deti sa stanú predmetom obchodovania pre sexuálne a vojenské účely.

Komisár Muižnieks skonštatoval, že všeobecne sú deti po návrate do vojnou zmietaných krajín vo veľkom nebezpečenstve prenasledovania. RE má poznatky o tom, že mnoho z vrátených detí sa niekoľko dní po návrate do takýchto krajín jednoducho stratilo.

Rada Európy upozorňuje, že by sa nemali dodržiavať princípy repatriácie v tých prípadoch, keď maloletým po vynútenom návrate domov hrozí strata slobody alebo života. Štáty, ktoré k tomu predsa len pristúpia, by mali byť zodpovedné za ďalší osud vrátených detí do miest, kde je ohrozená ich bezpečnosť a sloboda.

ZDROJ: Europskyparlament.sk

O red

Odporúčame pozrieť

margrethe vestager

Európska komisia začala vyšetrovanie verejného financovania závodu Jaguar Land Rover na Slovensku

Európska komisia začala podrobné vyšetrovanie, ktorého cieľom je posúdiť, či plány Slovenskej republiky poskytnúť 125 …