Snowden kontaktoval europoslancov. Odsudzuje masové špionážne praktiky

edward snowden
PHOTO: Flickr.

Bývalý zmluvný spolupracovník americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) Edward Snowden poslal list členom Výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody (LIBE), v ktorom uviedol, že nezákonný dohľad nad populáciou je jednou z najväčších výziev v oblasti ľudských práv a že informátori by mali byť ochraňovaní. Uviedol to európsky internetový denník EUobserver.

Výbor LIBE mal v pondelok na programe ďalšie vypočúvania v súvislosti so skutočnosťami okolo špionážnych programov, o ktorých informovali takzvaní “informátori” poskytujúci dôverné informácie médiám.

Europoslanci pri tejto príležitosti zverejnili list, ktorý pre výbor LIBE zaslal Snowden. Američan, ktorý sa momentálne ukrýva na ruskej pôde, verejne vyhlásil, že vláda USA pomocou špionážnych programov získava oveľa viac telefonických a internetových údajov, ako sa na verejnosti vedelo.

“Dohľad nad celými populáciami je jednou z najväčších výziev v oblasti ľudských práv,” uviedol Snowden vo svojom liste.

Snowden dodal, že verejná diskusia o masovom elektronickom špehovaní ľudí by sa nemala zakladať na prenasledovaní a vyhnanstve osôb, ktoré sú ochotné prezradiť verejnosti utajované skutočnosti.

“Ak chceme mať takéto debaty aj v budúcnosti, nemôžeme sa spoľahnúť na jednotlivé obete, ale musíme vytvoriť lepšie možnosti pre ľudí so svedomím, aby títo mohli informovať nielen dôveryhodných vládnych agentov, ale aj nezávislých zástupcov verejnosti mimo vplyvu vlád,” napísal Snowden.

Viac..  Šestica europoslancov požiadala EK o preskúmanie vysokých trestov za marihuanu na Slovensku

Bývalý spolupracovník NSA dodal, že súčasná kultúra tajnostkárstva a utajovania odstránila príležitosti na to, aby spoločnosť určila vhodnú rovnováhu medzi základným právom na ochranu osobných údajov a vládne vyšetrovanie osôb podozrivých z terorizmu.

Snowden, ktorý dostal dočasný azyl v Rusku, zároveň informoval, že v lete tohto roka ponúkol denníkom The Guardian a The Washington Post k dispozícii niekoľko súborov NSA, aby dokázal vysoký stupeň utajovaného špiónovania populácie a aby následne rozprúdil verejnú debatu o potrebe zmien v tejto oblasti.

Reakcie europoslancov na Snowdena sú rôzne. Viac v priloženom videu so slovenskými titulkami.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

digitalna konkurencieschopnost

Cesta k digitálnemu desaťročiu: dosiahnutie digitálnej transformácie EÚ do roku 2030

Komisia vo štvrtok navrhla konkrétny plán na dosiahnutie digitálnej transformácie našej spoločnosti a ekonomiky do …