Barroso: EÚ by sa nemala miešať do všetkého, čo sa v Európe stane.

barroso
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Trocha prekvapivo, snáď pod vplyvom blížiaceho sa dôchodku, sa iniciatívy chytil sám Barosso. Komisia pripravila zoznam regulácii, ktoré by mali prejsť testom potrebnosti, od slávnych regulácii kaderníkov až po kvalitu pôdy. Zoznam prirodzene narazil na odpor celého zástupu úradníkov z rôznych štruktúr, ktorým hrozí zmenšenie ich moci. No ako novoobjavený euroskeptik Barosso povedal: „Som silne presvedčený, že EÚ by sa nemala miešať do všetkého, čo sa v Európe stane!“

Skôr než nás opojí radosť z reformy EÚ, ktorá je určite už niekde za rohom, pripomeňme si zopár vecí, ktoré sú v EÚ zlé. Napríklad eurofondy. Európska protikorupčná agentúra OLAF vydala štúdiu, podľa ktorej sa v roku 2010 v ôsmich členských štátoch (Francúzsku, Taliansku, Maďarsku, Litve, Holandsku, Poľsku, Rumunsku a v Španielsku) spreneverilo 2,2 miliardy eur.

Viac..  Najnovší diel VIDÍME SA s Jurajom Šeligom

Alebo zahraničná pomoc. V minulosti sme už informovali, ako sa rýchlo rozpadli. Európou zadotované africké cesty po tom, čo skončila finančná podpora. Alebo ako sa v egyptskom chaose postrácali miliardy, ktoré sme tam poslali na podporu ľudských práv. Najnovšie Európsky dvor audítorov vydal správu, podľa ktorej menej ako polovica z 1,9 miliardy eur pre 16 projektov európskej pomoci Kongu priniesla významnejšie výsledky.

Komentár pripravil Martin Vlachynský, INESS.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Poľsko musí zaplatiť EK denné penále 500-tisíc eur pre nezatvorenie bane Turów

Súdny dvor Európskej únie (EÚ) rozhodol, že Poľsko musí zaplatiť Európskej komisii denné penále vo …