EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Agentúra Moody’s zlepšila Slovensku rating

Agentúra Moody’s zlepšila Slovensku rating

prezidentský palác
PHOTO: Flickr.

BRATISLAVA – Slovensko sa nemusí za seba ekonomicky hanbiť. Napriek ťažkým časom máme dobrý “smer”. Okrem toho, že nás berú ako spoľahlivého partnera, dostali sme aj lepšie hodnotenie od prestížnej agentúry.

Rating Slovenska stabilný

Agentúra Moody’s Investors Service v piatok zrevidovala výhľad ratingu Slovenska z negatívneho na stabilný. Rating na úrovni A2, teda v strede investičného pásma, by sa nemal v dohľadnom čase zmeniť. Agentúra svoje rozhodnutie odôvodnila tým, že do roku 2014 sa očakáva stabilizácia dlhu Slovenska pod hranicou 57 % hrubého domáceho produktu.

Verí tiež vláde, ktorá sa zaviazala zachovať udržateľnosť verejných financií. Hoci tempo fiškálnej konsolidácie má byť pomalé, malo by ho podporiť očakávané ekonomické oživenie. Moody’s však pripomína, že makroekonomické podmienky Slovenska ostávajú naďalej utlmené. Oproti roku 2011 oslabil najmä export, a to pre znížený dopyt zo zahraničia.

Viac..  Núdzový úver Grécku v sume 15 mld. eur sa o niekoľko týždňov odloží

Podľa Moody’s, to sa v dohľadnom čase nezmení, ale očakáva rast domácej spotreby. Agentúra očakáva, že rast slovenskej ekonomiky by sa mohol zvýšiť z tohtoročnej úrovne 0,9 % až na 2,8 % v budúcom roku. Druhým dôvodom, ktorý Moody’s viedol k zlepšeniu výhľadu ratingu, je obmedzený dopad dlhovej krízy na Slovensko.

Schopnosť pritiahnuť zahraničné investície

Krajina má pevný, zdravý finančný systém. Bankový sektor v SR označuje agentúra za jeden z najlikvidnejších v Európe. Zlepšujúce sa vonkajšie prostredie tiež prispieva k schopnosti Slovenska pritiahnuť zahraničné investície, ktoré zvyšujú objem exportu. Moody’s bola jedinou agentúrou, ktorá prisudzovala Slovensku negatívny výhľad ratingu, a to od februára 2012, kedy ho zhoršila z úrovne A1 na A2.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli Noviny.sk

O red

Odporúčame pozrieť

EU Japonsko

EÚ a Japonsko podpísali dve prelomové dohody

Dňa 17. júla sa v Tokiu uskutočnil 25. samit EÚ a Japonska, na ktorom vedúci predstavitelia …