EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Zatvorenie amerických úradov vystrašilo aj komodity

Zatvorenie amerických úradov vystrašilo aj komodity

Ole Hansen
PHOTO: Saxo Bank.

Autor: Ole Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank

Ochromenie úradov v Spojených štátoch a spory okolo dlhového stropu možno budú mať vplyv na americkú a zrejme aj svetovú ekonomiku, čo sa nakoniec prejavilo nervóznym obchodovaním s komoditami. Práve potenciálne spomalenie ekonomiky v čase, keď sa u kľúčových komodít začali obnovovať stavy zásob, spôsobilo pokles cien naprieč takmer všetkými sektormi. Najviac to pocítili kovy, najmä priemyselné, ale prekvapivo aj tie vzácne. Naopak dobre sa darilo energetickému sektoru. Po niekoľkomesačných výpadkoch dodávok má totiž ropa typu Brent aj WTI o podporu postarané. V súčasnej dobe však trh potrebuje ekonomické dáta z USA, ktoré len tak skoro zverejnené nebudú. Zatiaľ neznáme sú napríklad čísla k americkému trhu práce za september. Nemožno tak s presnosťou určiť, ako sa bude ekonomika ďalej vyvíjať, a pozornosť trhov sa preto v ďalších dňoch sústredí hlavne na pokračovanie rokovaní v budove washingtonského Kapitolu.

Index Dow Jones UBS klesá už štyri týždne po sebe

Indexu Dow Jones UBS sa nepodarilo vymaniť zo strát už štyri týždne za sebou. Nedokázal totiž získať podporu z oslabeného dolára. V tabuľke vyššie môžete vidieť, ako všetky sektory s výnimkou mäkkých komodít postihla vlna predajov. Najvyššie zisky si pritom pripísali cukor, káva a bavlna, zatiaľ čo kukurica a sójové bôby patrili kvôli rekordnej úrode v Spojených štátoch k tým najslabším mäkkým komoditám.

Platina a paládium ťahali vzácne kovy dole

Sektor vzácnych kovov klesal predovšetkým zásluhou platiny a paládia. Obavy zo spomalenia ekonomiky totiž priniesli likvidáciu časti longových investícií zo strany hedgeových fondov – práve tie teraz držia zvýšené množstvo čistých dlhých pozícií.

Na začiatku minulého týždňa sprevádzala zlato aj striebro vysoká volatilita. Oba kovy si síce prešli drsným obdobím likvidácie dlhých pozícií, potom sa však pomerne rýchlo spamätali. Predtým sa však počas 24 hodín striebro a zlato prepadli o šesť percent, respektíve 4, 5 percenta. Výpredaj zastihol najmä nepripravených hráčov, čo vysvetľuje aj rýchlosť, s akou sa oba kovy vypredávali. A dôvod tohto prekvapenia ? Vývoj situácie v Spojených štátoch nasvedčuje skôr o predĺžení kvantitatívneho uvoľňovania než o jeho ukončení. Zlatu sa tým pádom vrátila podpora.

Viac..  Vladimír Maňka: Dávajte si bacha. Klamári ohrozujú Vašu budúcnosť, zdravie a život

Kým prebiehali výpredaje, konala sa výročná konferencia asociácie London Bullion Metal Association (LBMA) a približne 700 jej zástupcov muselo opustiť kancelárie a ponechať svoje Longová pozície opustené a chránené iba príkazmi sell – stop. Akonáhle sa začali šíriť správy o tzv. shutdown Spojených štátov a zlatu sa nepodarilo naskočiť na rally, prišlo sklamanie. Dokonca bola prelomená hranica podpory na 1320 dolároch za uncu. Potom sa začali hromadiť príkazy k predaju a zlato sa prepadlo až k 1290 dolárom. Nakoniec zlatému kovu nahor pomohli príkazy k nákupu.

Náhly výpredaj z minulého utorka a následné odmietnutie hladiny 1277 dolárov za uncu, čo je kľúčová hranica podpory, podráždil nervy nejednému investorovi. Hoci naša predpoveď pre zlato z konca augusta zostáva rovnaká a v dlhodobom horizonte očakávame klesajúci trend, možné dopady uzatvárania amerických úradov na svetovú ekonomiku by mohli tejto komodite pomôcť v ceste nahor. Zlato by sa tak mohlo opäť pokúsiť o prelomenie hranice odporu 1336 dolárov, zatiaľ čo hranica podpory zostáva pevne ukotvená na 1277 dolároch za uncu. Keď sa zlato v nadchádzajúcom týždni udrží nad 1295 dolármi za uncu, mohlo by ďalej rásť. Ak sa však situácia v USA počas nasledujúcich dní vyrieši, cena zlata pravdepodobne klesne s tým, ako sa budú uzatvárať dlhé pozície. A keďže zatiaľ nie je jasné, ako to všetko vo Washingtone dopadne, musíme sa pripraviť na ďalší týždeň nervózneho obchodovania.

Striebro a zlato podporilo v krátkodobom horizonte americké zatváranie úradov

O red

Odporúčame pozrieť

utecenci

Rakúsky minister obrany: Stále viac migrantov prevádzajú cez Slovensko

VIEDEŇ / Na balkánskej trase vznikajú nové cesty, kadiaľ prevádzači pašujú migrantov. Povedal to rakúsky minister …