EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Europoslanec Jaroslav Paška: Na odstávku Jaslovských Bohuníc sme dostali málo peňazí pre slabú podporu vlády
jaroslav paška
PHOTO: redakcia/dub.

Europoslanec Jaroslav Paška: Na odstávku Jaslovských Bohuníc sme dostali málo peňazí pre slabú podporu vlády

jaroslav paška
PHOTO: redakcia/dub.

Jaroslav Paška je europoslancom v Európskom parlamente už štvrtý rok. Práca je to podľa neho pestrá a rozsah problémov ho zo začiatku prekvapil. V europarlamente by rád pôsobil aj po budúcoročných májových voľbách; avšak myslí si, že aj na Slovensku je veľa problémov, ktoré treba riešiť. Mrzí ho nedostatočná podpora na odstávku Jaslovských Bohuníc zo strany slovenskej vlády. Peňazí sme vraj mohli dostať viac..

Skúsme sa pozrieť na túto prácu počas štyroch rokov – napĺňa vás?

Je to práca, ktorá je pestrá. Priznám sa, že ma prekvapil ten rozsah problémov, ktorý sa tu rieši. Očakával som, že to tu funguje ako u nás v parlamente, že budem zaradený do niektorého z výborov a v ňom sa budem venovať danej problematike. Tu však človek musí sledovať problematiku vo všetkých oblastiach činnosti Európskeho parlamentu. My sme malá krajina, malý štát. Všetci poslanci v europarlamente musia mať širší prehľad. Počet zástupcov zo Slovenskej republiky je menší ako počet odborných výborov v parlamente. A to prirodzene znamená, že každý ma dva, či tri výbory, ktorým sa venuje. Každý z poslancov, ktorý zastupuje záujmy Slovenska, je tiež začlenený vo frakciách. Znamená to, že ich politické postoje a názory sú orientované predovšetkým tým smerom, akú zastupujú frakciu v rámci Európy.

Keďže som jediný Slovák v mojej frakcii, musím byť pripravený komunikovať o odborných témach s mojimi kolegami zo všetkých krajín. Ak sa ma opýtajú a hľadajú postoj Slovenskej republiky k danej problematike v oblasti napr. životného prostredia, legislatívy alebo ekonomickej a hospodárskej politiky, musím vedieť zaujať stanovisko v mene Slovenska. Niekedy je naozaj ťažké sledovať toľko okruhov.

Viac..  PREHĽAD: Najčastejšie mýty o migrácii a ochrane vonkajších hraníc EÚ

Našli ste sa v práci europoslanca?

Našiel, pretože témy, ktoré sa tu prerokovávajú sú vážne a týkajú sa nás. Legislatíva, ktorá odtiaľto odchádza, je nadradená legislatíve Slovenskej republiky, a teda je veľmi dôležité ustrážiť rozhodnutia tak, aby nám neboli na škodu.

Štandardné je, že sa veľa vecí podarí, avšak mnohé naopak nevyjdú…

Dôvodom je život, ktorý je dynamický. Hoci sa v danej etape niečo ukončí, tak po roku, dvoch, či troch sa téma vracia, pretože život prináša potrebu aktualizácie. Ak budem hovoriť o aktuálnych témach, týkajúcich sa Slovenska, tak sa nám podarilo presadiť materiálnu podporu po povodniach. Pretože podľa predpisov Slovenská republika nespadla do limitu na poskytnutie finančnej podpory. Ďalšia z tém, ktorá nás čakala hneď pri nástupe do Európskeho parlamentu, bola ochrana dobrého mena Slovenskej republiky. Hneď na prvej schôdzi zaútočili maďarský europoslanci na Slovensko kvôli zákonu o dvojitom občianstve a Benešovým dekrétom. Európsky parlament sa odmietol touto témou zaoberať, odročil ju. Vracia sa nám však späť na petičnom výbore, kam prichádzajú podnety priamo z Maďarska. Je to ukážka toho, že tieto problémy sú živé a stále musíme byť pripravení pohotovo reagovať. Niekedy musíme poukázať na podnet, ktorý neprišiel s dobrým úmyslom, ale možno skôr s úmyslom uškodiť.

O dub

Odporúčame pozrieť

Canete, Thyssen

Eurostat zverejnil usmernenie k evidencii zmlúv o energetickej efektívnosti v národných účtoch

V revidovanom usmernení sú objasnené účtovné pravidlá týkajúce sa zaobchádzania so zmluvami o energetickej efektívnosti. …