EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Sacharovovu cenu 2013 vyhrala Malála Júsufzajová, Snowden neuspel
Malála Júsufzajová
PHOTO: Európsky parlament.

Sacharovovu cenu 2013 vyhrala Malála Júsufzajová, Snowden neuspel

Malála Júsufzajová
PHOTO: Európsky parlament.

ŠTRASBURG – Pakistanská bojovníčka za právo dievčat na vzdelanie Malála Júsufzajová je laureátkou Sacharovovej ceny za slobodu myslenia 2013. O jej víťazstve rozhodla konferencia predsedov (predseda EP a predsedovia politických skupín). Malála bude pozvaná na slávnostné odovzdanie ceny v Štrasburgu, ktoré sa uskutoční 20. novembra.

” Udelením Sacharovovej ceny pre Malálu Júsufzajovú, Európsky parlament uznáva neuveriteľnú silu tejto mladej dievčiny. Malála sa odvážne postavila za práva všetkých detí na spravodlivý prístup k vzdelaniu. Toto právo je dievčatám často upierané.,” povedal predseda EP Martin Schulz pri vyhlasovaní mena víťazky.

“Dnes, 11.októbra si pripomenieme Medzinárodný deň dievčat. Chcem pripomenúť, že 250 miliónov mladých žien a dievčat vo svete nemôže slobodne chodiť do školy. Príklad Malály nám pripomína našu povinnosť a zodpovednosť zaistiť vzdelanie pre deti. Je to naša najlepšia investícia do budúcnosti,” dodal Schulz.

Malála Júsufzajová je 16-ročná študentka z mesta Mingora v oblasti Svát v Pakistane, známa svojim bojom za práva žien v tejto oblasti, kde režim Talibanu zakázal dievčatám chodiť do školy.

Svoj prvý verejný prejav pod názvom “Ako si Taliban dovoľuje odoprieť mi základné právo na vzdelanie?,” predniesla v septembri 2008. Keď Taliban zatvoril všetky dievčenské školy v januári 2009, začala pre BBC Urdu písať svoj blog pod menom folklórnej hrdinky Gul Makai. Ten Malálu a jej boj preslávil. Hneď potom, ako bola prezradená jej identita, začali sa jej rodine vyhrážať. V októbri 2012 sa ju talibanský ozbrojenec pokúsil zavraždiť strelou do hlavy a krku pri návrate školským autobusom domov.

Viac..  Európske krajiny platia migrantom za odchod tisíce. Koľko platí Slovensko?

“Malála získala svetové uznanie ako bojovníčka za ľudské práva,” uviedli poslanci, ktorí ju na Sacharovovu cenu nominovali a vyzdvihli jej “boj za práva žien na vzdelanie, slobodu a sebaurčenie.”

Malála Júsufzajová bola nominovaná spoločne tromi politickými skupinami: za skupinu Európskej ľudovej strany (EPP) ju nominovali poslanci José Ignacio Salafranca (ES), Elmar Brok (DE), Michael Gahler (DE), Arnaud Danjean (FR), Joseph Daul (FR), Gay Mitchell (IE) a Mairead Mc Guiness (IE), za skupinu Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D) Hannes Swoboda (AT) a Véronique de Keyser (BE) a za skupinu Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE) Guy Verhofstadt (BE), Sir Graham Watson (UK) a Annemie Neyts-Uyttebroeck (BE), poslancom Jeanom Lambertom (Zelení, UK) a Skupinou Európskych konzervatívcov a reformistov (EKR).

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia, ktorá nesie meno sovietskeho fyzika a didisenta Andreja Sacharova, udeľuje Európsky parlament každoročne od decembra 1988 výnimočným osobnostiam alebo organizáciám, ktoré významne prispeli k boju za ľudské práva alebo demokraciu, najmä k právu na slobodu prejavu.

O red

Odporúčame pozrieť

Trump

Podľa Trumpa je Afrika dierou sveta. Zambia na jeho výrok láka turistov

LUSAKA / Americký prezident Donald Trump si nedávno neodpustil pár urážlivých slov na adresu Afriky a …