EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Aj po plánovanom znížení na 22 % bude slovenská korporátna daň 15. najvyššia v EÚ

Aj po plánovanom znížení na 22 % bude slovenská korporátna daň 15. najvyššia v EÚ

Ministerstvo financií SR v závere minulého týždňa potvrdilo, že sadzba dane z príjmu právnických osôb sa od začiatku budúceho roka 2014 zníži z 23,0 % na 22,0 %. Keďže daňové zaťaženie firiem sa zníži, malo by im zostať viac peňazí na vlastné fungovanie a rozvoj. Znižovanie korporátnej dane je tak pre naše firmy dobrou správou. Aj naďalej však budú štátu odvádzať najvyšší podiel z príjmov v rámci krajín V4.

sadzba dane z príjmu poštová bankaVlády sú vedené k optimalizovaniu daňových sadzieb predovšetkým v snahe prilákať investorov a napomôcť tak rastu ekonomiky a zamestnanosti. Aj Slovensko pristúpilo k takémuto kroku a počnúc rokom 2004 znížilo daňovú sadzbu pre príjmy právnických osôb z 25 % na 19 %. Následne ale od začiatku roka 2013 došlo k jej zvýšeniu na súčasných 23 %.

Aktuálne platná 23 % – ná sadzba dane z príjmov právnických osôb na Slovensku je 14. najnižšia v EÚ. Ani po jej budúcoročnom znížení však v rebríčku veľký posun nenastane, nakoľko sa sadzbou korporátnej dane len dotiahneme na Švédsko. Spomedzi krajín EÚ, s ktorými susedíme, platia vyššiu daň z príjmu len firmy v susednom Rakúsku [25,0 %], hovorí analytička Poštovej banky, Eva Sadovská. Sadzba dane pre firmy v Maďarsku je stanovená na úrovni 20,6 % a v Poľsku a Českej republike zhodne po 19 %. Vyplýva to z prehľadu daňového zaťaženia firiem, ktoré zverejnil Eurostat.

Najnižšiu daň z príjmu, a to na úrovni rovných 10 %, platia právnické osoby v Bulharsku. Ešte na začiatku roka 2013 bola takáto sadzba platná aj na Cypre. Súčasťou dohody o medzinárodnej pomoci pre Cyprus ale bolo aj zvýšenie sadzby dane z príjmov právnických osôb a tá sa tak v súčasnosti v tejto malej ostrovnej krajine nachádza na úrovni 12,5 %. Stále je však popri Írsku druhá najnižšia v EÚ.

Viac..  Podnikateľská dôvera vo Veľkej Británii sa výrazne zhoršila

 

Mnohé európske krajiny z podnikateľských príjmov odčerpávajú aj oveľa vyššie percento. Najvyššia daňová sadzba z príjmov právnických osôb platí vo Francúzsku a to na úrovni až 36,1 %. Sadzbu korporátnej dane na úrovni 30 % a viac ale majú zakotvenú aj Malta, Belgicko, Portugalsko a Španielsko.

Priemerná sadzba dane z príjmov právnických osôb za celú úniu sa nachádza na úrovni 23,0 % a za eurozónu na úrovni 25,7 %.

Podľa Rudolfa Bíra, z poradenskej firmy Protecta Group, s.r.o. nie je zníženie dane z príjmu právnických osôb dostatočné. „Je to len chabá náplasť pre spoločnosti podnikajúce na Slovensku v situácii, kedy v tomto krízovom období väčšine malých podnikateľov rapídne klesli výnosy a zisk, a to v desiatkach percent“, dodáva Bíro. O to viac sa podľa neho podnikateľov dotýka plánovaná licenčná daň, ktorú podľa posledných informácií budú nútené spoločnosti platiť bez ohľadu na dosahovaný zisk, alebo stratu.

O red

Odporúčame pozrieť

biodiverzita

Ochranári oceňujú rozhodnutie ministrov životného prostredia podporiť akčný plán EÚ na ochranu prírody

Slovenskí ochranári privítali rozhodnutie ministrov životného prostredia EÚ, ktorí tento týždeň podporili Akčný plán pre …