EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / EK bije na poplach kvôli znečisteniu ovzdušia v Európe. Slovensko tretie od konca

EK bije na poplach kvôli znečisteniu ovzdušia v Európe. Slovensko tretie od konca

znečistenie ovzdušia
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Brusel 16. októbra (TASR) – Slovensko je tretie od konca aj v oblasti znečistenia oxidom dusičitým a oxidom siričitým, hoci stanovené európske limity pri oboch látkach spĺňa. Znečistenie ovzdušia je na prvom mieste medzi príčinami úmrtí v EÚ, spôsobenými zlým stavom životného prostredia.

Eurokomisár pre životné prostredie Janez Potočnik, s odvolaním sa údaje Európskej agentúry pre životné prostredie (EEA) v utorok pripomenul, že v roku 2010 zlý stav ovzdušia spôsobil vyše 400.000 predčasných úmrtí v EÚ. To je desaťkrát viac úmrtí než pri dopravných nehodách.

Potočnik zdôraznil, že ide o obrovské náklady vynakladané na zdravie občanov a veľké hospodárske straty. Európska komisia (EK) odhaduje, že v roku 2010 sa externé náklady pohybovali v rozmedzí od 330 miliárd do 940 miliárd eur.

Viac..  Monika Smolková: Chceme v EÚ stanoviť minimálnu mzdu vo výške 60% priemernej mzdy v danej krajine

Sem treba zarátať aj priamy dopad na hospodárstvo, ak zoberieme do úvahy 100 miliónov stratených pracovných dní ročne, čo sa dá vyčísliť na 15 miliárd eur v podobe stratenej produktivity.

Zlý stav vzduchu, ktorý dýchame pridáva ďalšie 4 miliardy vo forme nákladov za zdravotnú starostlivosť z dôvodu hospitalizácií. Ide o choroby spojené s dýchacími cestami a kardiovaskulárne choroby.

EEA, ktorá má sídlo v Kodani, vo svojej správe upozornila, že kým emisie určitých znečisťujúcich látok sa výrazne znížili v posledných desaťročiach, výraznejšie používanie automobilov s naftovým motorom a nárast spaľovanie dreva v domácnostiach ako lacnejšia alternatíva k plynu, viedli k rozšíreniu ďalších druhov škodlivých látok vo vzduchu.

Informáciu priniesol komerčný portál tlačovej agentúry TASR www.teraz.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

sliepka, vajcia

Pesticíd z vajec môže byť aj v kuracom mäse

BRATISLAVA / Po problematických vajíčkach Štátna veterinárna a potravinové správa kontroluje aj mäso, ktoré pochádza zo …