EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Koľko nás stoja europoslanci? Sú to desaťtisíce eur!

Koľko nás stoja europoslanci? Sú to desaťtisíce eur!

europoslanci
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Nie je krajší pocit, ako navzájom si potriasať rukami. A rozdávať pritom medaily. Ak sa vám v živote pošťastí a strávite 25 rokov na stoličke europoslanca, máte právo na zlatú medailu. Ak na nej strávite 5 rokov (a to nie je žiaden stachanovský výkon, keďže volebné obdobie je zhodou okolností 5 rokov), máte právo na striebornú medailu. Najbližšia várka 6 zlatých a 500 strieborných bude európskeho daňovníka stáť 57 000 eur.

V rámci ich ťažkej práce majú také povinnosti, ako napríklad spätne zvýšiť rozpočet EÚ na rok 2013 o 11,2 miliardy eur. A je ich veru treba, pretože z deravého európskeho vedra unikajú zdroje čoraz rýchlejšie. Napríklad palestínska samospráva podľa najnovších správ v rokoch 2008-2012 vyplytvala cez korupciu a zlé riadenie skoro 2 miliardy eur, ktoré dostala od EÚ. Holandská televízia zase priniesla reportáž o bulharskom športovom štadióne za 3 milióny eur, ktorý ale nakoniec nevyužívali, a už ho stihli aj zbúrať.

Nie že by sa úplne nesnažili. Už asi po desiaty krát sa zjavil návrh zrušiť jeden zo symbolov európskeho plytvania – každomesačné sťahovanie europarlamentu do Štrasburgu a zase nazad do Bruselu. To stojí ročne 200 miliónov eur a nemá žiaden praktický význam okrem ješitnosti jednej krajiny, ktorá snahu o zrušenie tohto kočovníctva s najväčšou pravdepodobnosťou zablokuje aj teraz. Nechám vás hádať, ktorá to je.

Aspoň že na problémovom juhu zavial náznak čerstvého vánku. Portugalská vláda definitívne potvrdila úmysel znížiť firemnú daň na budúci rok z 25% na 23% a do roku 2016 ju zosekať až k úrovni 17-19%. O to odvážnejšie rozhodnutie, keďže tohtoročný deficit bude skôr 5,9 % HDP ako plánovaných 5,5 %.

Podobne prekvapili aj Taliani. Teda nie horším deficitom, to neprekvapuje nikoho, ale plánovaným znížením daní. V nasledujúcich troch rokoch by sa malo z daní seknúť 10,6 miliardy eur. Polovica z toho sa ušetrí na dani z príjmu fyzických a polovica na dani z príjmu právnických osôb. Ročný príjem Talianska z týchto dvoch daní je zhruba 180 miliárd eur, takže sa nejedná o žiadnu revolúciu.

Viac..  Fico prirovnal Sulíka ku Kotlebovi

Tú by potrebovali. Napríklad v prístupe ku neefektívnym veľkým firmám napojeným na štát. Letecká spoločnosť Alitalia (kúpená po bankrote v roku 2008 Berlusconiho okruhom podnikateľov) nevidela zisk už viac ako 10 rokov a prežíva len od jednej štátnej pomoci ku druhej. Najnovšie chce vláda firme poskytnúť 500 miliónovú injekciu z vreciek daňovníkov. To však narazilo na odpor iných európskych spoločností, ktoré to považujú za nefér a žalujú Komisii. Zlé správy sú aj z tamojšieho bankového systému. Podiel problematických pôžičiek tam dosiahol úroveň 10,5 % všetkých pôžičiek.

Gréci môžu Talianom ich problémy závidieť. ECB vyhlásila, že opätovne neprefinancuje postupne splatné grécke dlhopisy v jej portfóliu. Krajina tak musí zohnať budúci rok ďalšie 2 miliardy, teda celkovo už 5 miliárd, aby mohla fungovať. „Zohnať“ znamená vyprosiť si ich od Európy, pretože ďalšie škrty odmietli. Premiér Samaras v utorok vyrazil do Bruselu, kde prosil (alebo žiadal?) viac solidarity od ostatných krajín. Popri tom vymýšľajú ďalšie pomocné riešenia. Napríklad chcú požiadať banky, aby prerolovali štátne dlhopisy v hodnote 4,4 miliardy eur. To môže štátu pomôcť, no ešte viac to zaťaží bankový systém. Ten prežíva len vďaka štedrosti ECB. A zasa sme pri európskych peniazoch…

Na opačnom konci Európy britskí euroskeptici strelili vedľa. V rámci ich kampane proti vnútorným imigrantom z EÚ vyhlasujú, ako Bulhari, Rumuni či Slováci zneužívajú systém ich dávok. No podľa najnovšej správy v roku 2011 európski poberatelia sociálnych dávok tvorili len 3% všetkých poberateľov v Británii. No téma imigrantov bude nielen v Británii ešte horúca. Predseda europarlamentu Martin Schulz minulý týždeň povedal, že rozdeľovanie imigrantov medzi jednotlivé členské štáty bude nevyhnuteľné.

O red

Odporúčame pozrieť

EU

EÚ je odhodlaná naďalej zvyšovať svoj príspevok na financovanie opatrení v oblasti zmeny klímy

V roku 2016 výrazne vzrástli príspevky EÚ a jej členských štátov na podporu rozvojových krajín pri znižovaní …