Súd zakázal Berlusconimu vykonávať verejnú funckiu, na dva roky

PHOTO: Flickr.
PHOTO: Flickr.

MILÁNO – Milánsky odvolací súd rozhodol, že bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi má mať na dva roky zakázaný výkon verejných funkcií kvôli nedávnemu odsúdeniu za daňové úniky. Jeho právnici už oznámili, že sa proti zákazu odvolal na Najvyšší súd.

Berlusconi je senátor

Rozhodnutie nebude mať bezprostredný účínok pretože je neprávoplatné, ale taktiež kvôli tomu, že Berlusconi je senátor. Jeho vylúčenie zo Senátu bude závisieť na hlasovaní v hornej komore parlamentu, ktorá je očakávaná v novembri.

V Senáte majú prevahu Berlusconiho odporcovia, ktorí pri hlasovaní imunitného výboru plénu odobranie mandátu odporučili. Rozhodovali na základe zákon z roku 2012, ktorý na šesť rokov zamieta výkon politických funkcií pre všetkých právoplatne odsúdených na viac než dva roky.

Ďalší čierny deň pre taliansku demokraciu

Dnešný súdny verdikt ostro napadli advokáti pravicového politika aj jeho straníci. “Dnešok je ďalším čiernym dňom pre demokraciu v našej krajine, ktorá nemá žiadnu protiváhu politicky ovplyvnených sudcov,” citovala agentúra APA poslankyňu Berlusconiho strany Ľud slobody (PdL) Annu Mariu Berniniovú.

Viac..  Nové opatrenia EÚ prinesú mladým ľuďom príležitosť rozvinúť svoj potenciál a pretvárať budúcnosť EÚ

Najvyšší súd v auguste Berlusconimu definitívne potvrdil štyri roky väzenia za daňové úniky v spoločnosti Mediaset. Zároveň ale nižšiu inštanciu vrátil k preskúmaniu jednu zo súčastí trestu, zákaz verejných funkcií na päť rokov. Podľa sudcov sa stala chyba vo výpočte dĺžky zákazu. Odvolací súd tak mal rozhodovať o novej lehote zákazu – na jeden až tri roky.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli Noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Bratislava spúšťa štvorfarebný COVID semafor. Slúžiť bude na varovanie pred nekontrolovaným šírením nákazy

Bratislava/ Hlavné mesto spúšťa nový signalizačný systém, ktorý vie, kedy by sa mali zaviesť opatrenia …