EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Slovenský priemysel TOP v EÚ. Z odvetvia pochádza každé štvrté euro

Slovenský priemysel TOP v EÚ. Z odvetvia pochádza každé štvrté euro

Slovenskí priemyselníci sa vo veľkej miere podpisujú pod tvorbu nášho HDP. Je ale ich podiel až taký významný, aby sme Slovensko mohli nazvať priemyselnou veľmocou? A čo ostatné odvetvia nášho hospodárstva? Majú aj ony čo povedať k tvorbe slovenského HDP, alebo sa iba prizerajú kraľovaniu priemyselníkov? Odpoveď sme našli v ukazovateli, ktorý vyjadruje podiel hrubej pridanej hodnoty vytvorenej v jednotlivých hospodárskych odvetviach na celkovom HDP v bežných cenách. Údaje potrebné na výpočet pochádzajú zo Štatistického úradu EÚ [Eurostat].

Za každé štvrté euro vyprodukované v našej ekonomikeZ hľadiska príspevku nášho priemyslu k celosvetovej priemyselnej produkcii by sme Slovensko mohli označiť za priemyselnú veľmoc len ťažko. Z hľadiska podielu priemyselnej výroby na našom HDP ale Slovensko veľmocou je. Za každé štvrté euro vyprodukované v ekonomike totiž vďačíme priemyslu, ktorého podiel na HDP vytvorenom v prvom tohtoročnom polroku dosiahol 25,8 %.

Podľa Evy Sadovskej, analytičky Poštovej banky nás tak v rámci európskej 28 – čky predbehli jedine Rumunsko a susedná Česká republika, kde priemysel vytvára zhruba 30 % HDP. V prvej desiatke si našli miesto tie krajiny, v ktorých z priemyslu pochádza minimálne každé piate euro vytvorené v ekonomike. Túto „podmienku“ splnili aj všetky krajiny V4. Naopak, len minimálny podiel na HDP majú priemyselníci v Luxembursku a na Cypre, teda v krajinách ťažiacich predovšetkým zo sektora služieb.

V hornej polovici rebríčka sa až na zopár výnimiek umiestnili hlavne krajiny s prívlastkom „nováčikovia únie“. Pôvodné členské krajiny EÚ sa vyznačujú skôr nižším príspevkom priemyslu k tvorbe HDP, ktorý ustupuje v prospech sektora služieb. S premenou vyspelých ekonomík na informačné a vedecké spoločnosti sa totiž do popredia dostávajú práve služby. Ruku k dielu však určite pridáva aj premiestňovanie výroby do menej vyspelých krajín vyznačujúcich sa napríklad lacnejšou pracovnou silou. Ani v tomto prípade však nemôžeme úplne zovšeobecňovať. Výnimkami sú totiž také vyspelé ekonomiky ako Nemecko a Rakúsko, kde priemysel vytvára cca pätinu HDP.

Viac..  Ľubomír Galko: Ideme bojovať s prevádzačmi. Držím palce.

Za každé štvrté euro vyprodukované v našej ekonomike2Nie sú to však iba priemyselníci, ktorí ženú našu ekonomiku vpred. Viac ako pätinu HDP v prvom polroku 2013 vytvorila oblasť zahŕňajúca veľkoobchod, maloobchod, dopravu, ubytovanie a stravovanie. Práve k týmto odvetviam má blízko každý bežný spotrebiteľ. Pravidelne totiž chodíme nakupovať, cestujeme do práce a späť domov a aj tí z nás, ktorí nenavštevujú často reštaurácie a bary, aspoň občas „skočia“ na obedové menu do jedálne. Takto vytvárame dopyt, ktorý umožňuje firmám vyrábať či poskytovať služby a prispievať k tvorbe HDP. Trojku najvýznamnejších hospodárskych odvetví s najvyšším podielom na HDP dopĺňa sektor verejnej správy, povinného sociálneho zabezpečenia, obrany, vzdelávania, zdravotníctva a sociálnych služieb, ktorého podiel na tvorbe nášho HDP dosiahol necelých 12 %.

Len približne trojpercentný podiel na tvorbe nášho HDP mali v prvej polovici roka 2013 poľnohospodárstvo, lesníctvo a rybolov, ale aj činnosti v oblasti umenia, zábavy a rekreácie.

O red

Odporúčame pozrieť

margrethe vestager

Európska komisia začala vyšetrovanie verejného financovania závodu Jaguar Land Rover na Slovensku

Európska komisia začala podrobné vyšetrovanie, ktorého cieľom je posúdiť, či plány Slovenskej republiky poskytnúť 125 …