Rozširovanie EÚ: Macedónsko je bližšie k prístupovým rokovaniam


Macedónsko
PHOTO: Flickr.

Už osem rokov čaká Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko na prijatie do Európskej únie. Práve tak dlho má totiž oficiálny štatút kandidátskej krajiny. Na zozname stálo ešte donedávna vedľa Chorvátska a Turecka. Prvá menovaná  krajina sa už do Únie už dostala, druhá obnovila prístupové rokovania. A konečne by sa mohli niekam posunúť aj Macedónci.

Svedčí o tom stretnutie komisára pre rozšírenie a európsku susedskú politiku Štefana Füleho s predsedom vlády Bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko v Bruseli. Nadviazali tak na nedávne zverejnenie správy o pokroku krajiny a tiež na vôbec piate odporúčanie Európskej komisie na začatie prístupových rokovaní. Debata komisára Füleho a premiére Gruevskeho sa dotýkala najmä  najnovšieho vývoja politickej situácie v kandidátskej krajine a reformných priorít, na ktoré upozornila Komisia vo svojej správe.

Štefan Füle počas rozhovoru vyjadril znepokojenie nad rastúcou polarizáciou medzi politickými stranami v krajine. Podľa neho musia nájsť spoločnú reč v konštruktívnom dialógu – je to v národnom záujme. Tiež zdôraznil, že v krajine je treba zlepšiť rovnosť a transparentnosť, a tiež zintenzívniť boj proti korupcii a organizovanému zločinu.

Viac..  Komisia zverejnila výročnú správu o uplatňovaní Charty základných práv EÚ

Rada ministrov EÚ sa rozhodla Bývalej juhoslovanskej republike Macedónsko udeliť kandidátsky status ešte v decembri roku 2005. Nestanovila však dátum začatia prístupových rokovaní, tak bolo toto rozhodnutie stále vnímané skôr ako symbolické. Krajina následne stratila päť rokov spormi s Gréckom. Od roku 2010 čaká na začiatok prístupových rokovaní.

O nin

Avatar

Odporúčame pozrieť

lekar, zdravie

EÚ prispeje ďalších 125 miliónov eur na zvýšenie dostupnosti zdravotníckej starostlivosti vo svete

Európska únia investuje ďalších 125 miliónov eur na posilnenie zdravotných systémov, najmä s cieľom zvýšiť …