EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKO/ENVIRO / Stále máme zdravý rozum: lesy a polia v Európe vedú nad cestami a budovami!

Stále máme zdravý rozum: lesy a polia v Európe vedú nad cestami a budovami!

les
PHOTO: Flickr.

Máte pocit, že žijeme v betónovej džungli a zelene ubúda? Našťastie, je to zrejme len očný klam. Podľa novej štúdie Eurostatu na tom nie sme tak zle – lesy a zalesnené plochy pokrývajú až 40 percent plochy celej Únie.  Ďalších 25 percent zaberajú polia, 20 percent lúky a 5 percent vodné plochy, či močiare. A hoci sa to zdá neuveriteľné, rovnakú rozlohu – teda iba 5 percent – obsadili umelo vytvorené plochy, teda  práve budovy, cesty a železnice.

Prieskum, ktorý realizoval Štatistický úrad EÚ bol veľmi podrobný. Inšpektori si všetko pekne pozreli a vyfotili. Zábery sa dokonca dajú nájsť v štatistickom atlase na webe Eurostatu. Ukázalo sa, že najzelenšie krajiny sú Švédsko, Fínsko, Estónsko, Slovinsko a Lotyšsko, kde je lesmi pokrytá viac ako polovica územia. Rekordérom je Švédsko, kde im patrí až 76 percent z celkovej rozlohy!

Najvyšší podiel poľnohospodárskej pôdy zase majú v Dánsku (takmer polovica), v Rumunsku a u troch našich susedov – v Maďarsku, Českej republike a v Poľsku. Nasleduje Nemecko, Bulharsko, Taliansko a Francúzsko.

Kto bol niekedy v Írsku, zrejme nepochybuje o tom, že si tiež zaslúži jedno prvenstvo. Zo všetkých krajín Únie tu nájdete najviac lúk a trávnatých porastov – pokrývajú až 67 percent krajiny, čo sú viac ako dve tretiny. Nasledujú Veľká Británia, Holandsko, Luxembursko a Belgicko.

Viac..  Ľudstvu sa míňa voda, varuje šéf OSN

No a ak by ste čakali, že najviac vody nájdete v niektorej z dovolenkových destinácií – teda napríklad v Grécku, či na Cypre, mýlili by ste sa. S 16-timi percentami je to Fínsko, po ktorom sa v pomyselnom rebríčku umiestnili Švédsko a Holandsko. Už spomínaný Cyprus má však najviac kríkov. Tých je požehnane aj v Grécku, na Malte, v Španielsku a Portugalsku.

Stále hľadáte Slovensko? V všetkom sme skôr priemerní a našťastie sme sa výrazne vysoko neumiestnili ani v poslednej kategórii – teda množstve zastavanej plochy. Najviac budov majú na Malte – tam tvoria umelo vytvorené plochy až tretinu územia krajiny. Nasleduje Belgicko, Luxembursko a Holandsko.  Pod pojmom umelo vytvorené a zastavané plochy sa v tomto prípade chápu kryté stavby ako budovy, či skleníky, ale aj dvory, parkoviská, cintoríny a tiež cesty a železničná sieť.

Slovenské čísla teda vyzerajú nasledovne: lesy u nás tvoria 46 percent územia krajiny, polia 28 percent. Lúk a trávnatých plôch máme o niečo menej – 19 percent a na jazerá, či močiare sme úplne chudobní – tvoria iba jedno percento našej rozlohy. Zastavané sú tri percentá.

O nin

Odporúčame pozrieť

biodiverzita

Ochranári oceňujú rozhodnutie ministrov životného prostredia podporiť akčný plán EÚ na ochranu prírody

Slovenskí ochranári privítali rozhodnutie ministrov životného prostredia EÚ, ktorí tento týždeň podporili Akčný plán pre …