Európska komisia si ide posvietiť na cloud computing

icloud
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Pod „cloud computingom“ sa rozumie ukladanie údajov (napríklad textových súborov, obrázkov a videa) a softvéru na vzdialených počítačoch, ku ktorým majú používatelia prístup prostredníctvom internetu zo zariadenia podľa svojho výberu. Ide o rýchlejší, lacnejší, flexibilnejší a potenciálne bezpečnejší nástroj než lokálne riešenia IT. Využívajú ho mnohé obľúbené služby, ako je Facebook, Spotify a internetové e-mailové schránky.

Európska komisia dnes zriadila expertnú skupinu, ktorej úlohou bude vypracovať bezpečné a spravodlivé obchodné podmienky pre zmluvy v oblasti cloud. Cieľom je identifikovať osvedčené postupy, ako čo najlepšie riešiť obavy spotrebiteľov a malých podnikov, ktorí sa často zdráhajú kupovať služby v oblasti cloud computingu z toho dôvodu, že obchodné podmienky týchto zmlúv bývajú nejasné. Expertná skupina bola vytvorená v rámci iniciatívy Komisie na zlepšenie dôvery v služby cloud computingu, čím by sa využil ich potenciál pri stimulovaní hospodárskej produktivity v Európe. Ide o jedno z kľúčových opatrení v rámci stratégie Komisie pre cloud computing, ktorá bola prijatá minulý rok a ktorej cieľom je riešiť problémy súvisiace s „výpočtovým mračnom“, ktoré sú nad rámec práve prerokúvaného spoločného európskeho kúpneho práva.

„Na minulotýždňovom zasadnutí Európskej rady vedúci predstavitelia EÚ vyzvali na prijatie opatrení, ktoré by v oblasti cloud computingu pomohli vytvoriť jednotný trh. Komisia k tomuprispieva svojím dielom. Ak by sme dokázali plne využiť príležitosti, ktoré nám ponúka cloud computing, mohli by sme v Európe do roku 2020 vytvoriť ďalších 2,5 milióna pracovných miest a zvýšiť hrubý domáci produkt EÚ o približne 1 % ročne,“ uvádza podpredsedníčka Komisie a komisárka EÚ pre spravodlivosť Viviane Redingová.

Viac..  Únia otvára prvú štartovaciu rampu pre satelity na kontinente

Expertná skupina pre cloud computing pozostáva okrem právnikov aj zo zástupcov poskytovateľov cloudových služieb, spotrebiteľov a MSP, ako aj akademickej obce. Prvé zasadnutie je naplánované na 19. – 20. november 2013 a očakáva sa, že prvé výstupy skupina poskytne na jar 2014. Tieto výstupy následne budú tvoriť základ pracovného dokumentu, ktorým sa začne široká verejná konzultácia o možných spôsoboch napredovania v oblasti zmlúv o poskytovaní cloud computingu pre spotrebiteľov a MSP.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

wiezik

Michal Wiezik: Na Slovensku je 30% nárast cien potravín, situáciu v EÚ už rieši Európska komisia

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …

Consent choices