EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / TECHNOLÓGIE / Medzi Európou aj Áziou je nový vlakový tunel, 56 metrov pod vodou!

Medzi Európou aj Áziou je nový vlakový tunel, 56 metrov pod vodou!

vlakový tunel
PHOTO: Flickr.

ISTANBUL – Turecko v utorok oficiálne otvorilo prvý podmorský železničný tunel popod Bosporskú úžinu, čím sa spojila európska časť Istanbulu s ázijskou. Turci tak zhmotnili sultánov sen. Takmer 14 kilometrov dlhý tunel je prvou dokončenou veľkou stavbou spomedzi viacerých ambicióznych plánov predstavených vládou premiéra Recepa Erdogana.

Tunel je súčasťou niekoľkomiliardového megaprojektu s názvom Marmaray a vedie takmer 1,5 kilometra pod vodnou hladinou. Vyriešiť by mal dopravnú situáciu v husto zaľudnenom, viac ako 15-miliónovom meste, ktorého dva fungujúce mosty cez Bospor nápor ľudí nezvládajú. Nachádza sa 56 metrov pod vodou.

Nachádza sa 56 metrov pod vodou

Ešte v auguste tunel vyskúšal aj samotný Erdogan, ktorý bol cestujúcim prvého vlaku, ktorý cez nový tunel prešiel. Ako sa vyjadril, “tunel bol vo výstavbe 150 rokov a spojením Londýna s Pekingom nebude slúžiť iba Istanbulu a Turkom”. Odkázal tak na slová sultána Osmanskej ríše Abdülmecida I., ktorý však v polovici 19. storočia nemal dostatok zdrojov ani technológie na naplnenie svojho plánu.

Viac..  V IT Fitness teste 2017 sa už otestovalo rekordných 12-tisíc Slovákov

Zmenil to až Erdogan, bývalý starosta Istanbulu. Jeho ambiciózne plány však boli jednou z príčin júnových protivládnych protestov, ktorých účastníci poukazovali na plytvanie verejnými prostriedkami a vysťahovávanie ľudí.

Fotogalériu nového vlakového tunelu nájdete na spravodajskom portáli Noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

theresa may

V Británii zostáva v platnosti najvyšší stupeň ohrozenia terorizmom

Britská premiérka Theresa Mayová dnes vyhlásila, že v Británii bude naďalej platiť najvyšší stupeň ohrozenia …