EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Obetiam zemetrasenia na Filipínach prichádza na pomoc Európska komisia. Poteší ich sumou 2,5 milióna eur

Obetiam zemetrasenia na Filipínach prichádza na pomoc Európska komisia. Poteší ich sumou 2,5 milióna eur

zemetrasenie
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Európska komisia pomôže obetiam zemetrasenia na Filipínach sumou 2,5 milióna eur. Tieto peniaze zabezpečia poškodeným dočasné príbytky v stanových táboroch, pitnú vodu a základnú zdravotnú starostlivosť. Bez strechy nad hlavou ostalo takmer 350 tisíc ľudí, vyše 200 ich pri silnom otrase zahynulo. Hovorí sa o najhoršom zemetrasení na ostrovoch v juhovýchodnej Ázii  od júla 1990, ktoré dosiahlo magnitúdu o hodnote 7,2 stupňa.

Filipíny sú opäť na kolenách. Živelná pohroma z 15.októbra dohnala obyvateľov provincií Bohol, Cebu a Siquijor na ulicu, zruinovala tisícky budov a domovov.  Katastrofa spôsobila kolaps dopravy na cestách a mostoch, prerušené boli aj dodávky elektriny pre viac ako 3,1 milióna ľudí. Prioritou domácej vlády je obnovenie infraštruktúry, distribúcia jedla a pitnej vody a psychická podpora obetí. Pomoc prišla aj zo strany Európskej komisie.

„Zemetrasenie na Filipínach zničilo mnoho životov. Európska komisia je pripravená vyjsť v ústrety ľuďom v núdzi a uspokojiť ich základné životné i psychické potreby,“ vyjadrila sa Kristalina Georgieva, komisárka Európskej únie pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové opatrenia.

Viac..  Európa chce posilniť postavenie ľudí. Nejde len o prázdne slová, tvrdí Európska komisia

Podľa Európskej únie sú Filipíny jednou z najviac ohrozených krajín sveta a hoci nemožno zmierniť dopady zemetrasení, možno ľudí na ne v budúcnosti lepšie pripraviť. O predĺžení podpory rozhodli odborníci na humanitárnu pomoc z Európskej komisie, ktorých nasadili do postihnutej oblasti v priebehu niekoľkých hodín po zemetrasení.

Zďaleka však nejde o ich prvé úsilie pomôcť tomuto ostrovnému štátu. Vo februári pohotovo reagovali na tajfún Bopha (Pablo), kde bolo na obnovu zničených spoločenstiev poskytnutých 7 miliónov eur a pre cyklónom zasiahnuté Mindanao sa z rozpočtu vyčlenili 3 milióny eur.

O red

Odporúčame pozrieť

potraviny

Komisia vydáva spoločnú metodiku na porovnávanie kvality potravinových výrobkov v celej EÚ

Spoločné výskumné centrum (JRC), ktoré je vedeckým a vedomostným útvarom Európskej komisie, vytvorilo spoločnú metodiku …