Grécke akcie patria k najviac ziskovým na svete

grécko
PHOTO: Flickr.

Grécke akcie, ktorým sa investori vyhýbali, pretože sa obávali bankrotu krajiny a vystúpenia z eurozóny, aktuálne patria k najviac ziskovým na svete. Šesť rokov trvajúca recesia gréckej ekonomiky sa zmierňuje a noví investori uvažujú o nákupe gréckych akcií. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Od 5. júna, čo bolo dva týždne predtým, než spoločnosť MSCI Inc. pohrozila preradením Grécka medzi rozvíjajúce sa trhy, aténsky akciový index ASE vyskočil o 146 %. Tým sa zmenšilo oslabenie indexu v porovnaní s jeho vrcholom z roku 2007 na 79 %. Nárast indexu ASE bol v uvedenom období najprudší spomedzi 94 národných referenčných akciových indexov s výnimkou Venezuely. Výnos 10-ročných gréckych štátnych dlhopisov v uplynulom týždni klesol pod hranicu 8 % prvý raz od júna 2010.

“Vyhliadky krajiny sa radikálne zmenili,”
 uviedol Francesco Conte z banky JPMorgan Chase. Dodal, že vidí v krajine skvelé investičné možnosti, pretože sú tu dobre riadené a veľmi lacné firmy. “Grécko sa práve dostáva z krízy. Pretože výrazne znížili náklady, rast ziskovosti bude enormný, keď HDP začne rásť.”

Premiér Antonis Samaras chce v roku 2014 znížiť rozpočtový deficit na 2,4 % HDP z 9 % vlani. V roku 2009 vyskočil schodok až na 15,7 % HDP. Vláda očakáva, že ekonomika na budúci rok vzrastie o 0,6 %. To bude jej prvá expanzia od roku 2007.

Viac..  Národná banka Slovenska upozorňuje na stránku ekrona.com

Podľa údajov spoločnosti EPFR Global investori tento rok vložili do gréckych akcií 179 miliónov eur. Prílev kapitálu do fondov investujúcich do gréckych akcií od začiatku roka vyskočil o 129 %. Pre porovnanie, prílev do fondov investujúcich do európskych akcií vzrástol len o 15 %.

“Ešte pred deviatimi mesiacmi by sa globálna nálada dala popísať slovami: Čohokoľvek gréckeho sa ani nedotknem, ako gréckeho jogurtu,” uviedol zástupca šéfa Piraeus Bank Anthimos Thomopoulos. Teraz naopak, investori chcú investovať len v Grécku, dodal.

Informáciu priniesol komerčný portál spravodajskej agentúry TASR www.teraz.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Vladimir Putin

Za zabitie Litvinenka je zodpovedné Rusko, tvrdí Európsky súd pre ľudské práva

Za neprirodzenú smrť bývalého agenta Alexandra Litvinenka z 23. novembra 2006 v Londýne je zodpovedné …