Domov / EKONOMIKA / Inšpektori sa na budúci týždeň vracajú do Grécka. Chcú zistiť, ako dodržuje záchranný plán

Inšpektori sa na budúci týždeň vracajú do Grécka. Chcú zistiť, ako dodržuje záchranný plán

grécky parlament
PHOTO: Flickr.

Inšpektori Trojky sa na budúci týždeň vrátia do Grécka, aby pokračovali v hodnotení realizácie záchranného programu. Atény totiž veriteľom predložili nový návrh na zaplátanie rozpočtovej diery v roku 2014, uviedla Európska komisia (EK). Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

Predstavitelia EK, Európskej centrálnej banky (ECB) a Medzinárodného menového fondu (MMF) majú rozhodnúť, či Atény plnia podmienky finančnej pomoci a či môžu dostať ďalšiu tranžu zo záchranných úverov. Ich terajšia inšpekcia sa začala v septembri, potom sa však prerušila a pôvodne sa mala opäť začať koncom októbra. Neskôr bolo jej pokračovanie posunuté na 4. novembra. Predstavitelia eurozóny vo štvrtok (31. 10.) vyhlásili, že budúcotýždňová návšteva inšpektorov v Grécku sa odkladá pre nezhody týkajúce sa zaplátania diery v budúcoročnom rozpočte vo výške 2 miliardy eur.

Názorové nezhody medzi veriteľmi a Aténami sa oslabili v piatok (1. 11.) večer potom, čo Gréci poslali informácie o tom, ako chcú vyfinancovať chýbajúce 2 miliardy rovnako ako o plnení ostatných podmienok záchranného programu, vrátane privatizácie. “V piatok sme dostali ďalšie informácie z Atén, čo znamená, že môžeme potvrdiť naše cestovné plány. Náš tím príde do Atén na začiatku budúceho týždňa,” uviedol hovorca EK Simon O’Connor. MMF uviedol, že jeho predstavitelia budú pokračovať v práci od utorka (5. 11.).

Viac..  Elektrina a plyn na Slovensku v porovnaní s priemerom za celú EÚ zdraželi menej

Grécky minister financií Jannis Sturnaras pred začiatkom novej kontroly varoval pred sporom s veriteľmi. Podľa nebo by bolo zlé, ak by všetko doterajšie snaženie Grékov vyšlo na zmar. “Situácia je kritická. Vystúpili sme na Kilimandžáro, zostáva nám posledných sto metrov a napriek tomu existuje nebezpečenstvo, že sa zrútime.”

Grécka vláda argumentuje, že si zaslúži isté úľavy, keďže krajina zrealizovala najväčšiu konsolidáciu rozpočtu zaznamenanú v histórii eurozóny.

Informáciu priniesol komerčný portál spravodajskej agentúry TASR www.teraz.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

jedlo

Za týždeň prijmeme asi päť gramov mikroplastov, toľko váži kreditná karta

BRATISLAVA / Mikroplasty sú už bežnou súčasťou nášho jedálnička. Upozorňuje na to Svetový fond na ochranu …