EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Česká „kačka“ to má spočítané. Centrálna banka jej nedovolí posilniť

Česká „kačka“ to má spočítané. Centrálna banka jej nedovolí posilniť

česká koruna
PHOTO: Flickr.

Štvrtok (8.11.2013) sa niesol predovšetkým v znamení zasadnutí centrálnych bánk a o zaujímavé udalosti tak nebola núdza. O poriadny rozruch sa podľa Evy Sadovskej, analytičky Poštovej banky, najskôr postarala česká centrálna banka [ČNB], ktorá po roku hrozieb pristúpila k reálnej akcii a vstúpila na devízový trh s cieľom oslabiť korunu. ČNB sa rozhodla využiť menový kurz ako ďalší nástroj uvoľnenia menovej politiky a oznámila, že bude na devízovom trhu intervenovať tak, aby udržala kurz koruny v blízkosti hladiny 27 EURCZK.

Česká koruna v priebehu pár sekúnd oslabila voči euru o viac než „kačku“, keď jej kurz vystrelil z úrovne 25,800 EURCZK na 26,990 EURCZK, čo je jej najslabšia úroveň za tri a pol roka. Keďže ČNB drží základnú úrokovú sadzbu na technickej nule už od leta 2012, jedinou schodnou cestou boja proti prípadnej deflácii zostali práve menové intervencie. A že to nie je celkom tradičný krok, dokazuje aj fakt, že ČNB sa k takejto akcii odhodlala po prvýkrát za 11 rokov.

Európska centrálna banka [ECB] ale tiež nechcela zostať v tieni. Eurostat ešte minulý týždeň informoval, že cenový rast v eurozóne v októbri spomalil na 0,7 %, čím výrazne „podstrelil“ inflačný cieľ ECB na úrovni dvoch percent. Na trhu sa preto začali objavovať špekulácie, že ECB by mohla pristúpiť k ďalšiemu uvoľneniu menovej politiky. Na rozdiel od ČNB, aktuálna sadzba ECB na úrovni 0,50 % umožňovala takýto krok aj prostredníctvom tradičného nástroja, akým je zníženie úrokových sadzieb. A skutočne, ECB sa rozhodla s takýmto krokom neotáľať a pristúpila k zníženiu základnej úrokovej sadzby z 0,50 % na nové historické minimum 0,25 %.

Viac..  Martin Klus o Turecku: Ak chce Erdogan dobré vzťahy s EÚ, musí skončiť s represáliami

K zníženiu prišlo aj na strane refinančnej sadzby, za ktorú si od ECB komerčné banky požičiavajú peniaze, a to z 1,00 % na 0,75 %. Depozitná sadzba, za ktorú si komerčné banky v ECB ukladajú nadmernú likviditu, zostala bez zmeny, teda na nule. K toľko diskutovanému zníženiu depozitnej sadzby do záporného teritória teda nedošlo, hoci guvernér Draghi na následnej tlačovej konferencii zopakoval, že ECB je na takýto krok pripravená. Euro na oznámenie ECB o znížení sadzieb zareagovalo strmým prepadom z úrovne 1,3500 EURUSD pod 1,3300 EURUSD. Za necelé dva týždne tak stratilo až 5 centov. Vo večerných hodinách ale časť strát zmazalo a obchodovanie uzavrelo na úrovni 1,3420 EURUSD.

Zaujímavé správy ale prišli aj spoza Atlantiku. Americká ekonomika vzrástla v tretej štvrtine tohto roka o 2,8 %, čo výrazne prekonalo očakávania trhu na úrovni 2,0 %. V porovnaní s druhým štvrťrokom, kedy bol zaznamenaný rast na úrovni 2,5 %, tak dokonca ekonomika USA šliapla na plyn. Pod pozitívny výsledok sa podpísal predovšetkým rast zásob, ktorý ale môže negatívne ovplyvniť vývoj v aktuálne prebiehajúcom kvartáli.

O red

Odporúčame pozrieť

margrethe vestager

Európska komisia začala vyšetrovanie verejného financovania závodu Jaguar Land Rover na Slovensku

Európska komisia začala podrobné vyšetrovanie, ktorého cieľom je posúdiť, či plány Slovenskej republiky poskytnúť 125 …