EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Od budúceho roka dáva EÚ 6 mld. EUR na zamestnávanie mladých. Slovensko dostane 200 miliónov
fico
PHOTO: redakcia/red.

Od budúceho roka dáva EÚ 6 mld. EUR na zamestnávanie mladých. Slovensko dostane 200 miliónov

fico
PHOTO: redakcia/red.

Čerpať bude ten, kto bude najlepšie pripravený. Vyhlásil to dnes premiér Fico po stretnutí s ministrom práce Richterom. Európska komisia navyše tlačí na členské štáty, aby peniaze využili v rokoch 2014 – 2015. Napriek tomu, že Brusel štandardne dáva peniaze na zamestnávanie mladých ľudí do 25 rokov, Slovensko túto hranicu posúva na 29 rokov.

Slovenskému vyjednávaciemu tímu sa už teraz podarilo vyjednať realokáciu eurofondov za 70 miliónov eur. Vďaka týmto peniazom dostali prácu tisíce ľudí. Minister práce Ján Richter pre EuropskeNoviny.sk povedal, že je to jasný signál, aby sa pokračovalo ďalej. „Všetky kontrolné mechanizmy zo strany Európskej komisie, ktoré na tieto projekty tu boli, nenašli žiadne problémy. Preto si dovolím povedať, že tento projekt je veľmi úspešný,“ dodáva Richter.

Viac..  Pellegrini: Chceme byť lídrom záverečnej fázy rokovaní o európskom rozpočte

O PENIAZE JE VEĽKÝ ZÁUJEM

Za jeden a pol mesiaca sa len z ďalšej realokácie eurofondov vo výške 11 miliónov 884 tisíc eur takmer všetko vyčerpalo. Zazmluvnilo sa 1156 pracovných miest a ďalších 2505 žiadostí sa ani nemá za čo vybaviť. Peniaze pre veľký záujem podľa ministerstva práce už teraz nestačia, ak by chceli vyhovieť všetkým. Richter tak už teraz hovorí o najúspešnejšom projekte na zamestnávanie mladých ľudí v celej EÚ. Záujem oň majú najmä mikropodniky a malopodniky.

Priemerný vek mladých ľudí, ktorých sa podarilo vďaka projektu zamestnať je 23,5 roka. V drvivej väčšine ide o dlhodobo nezamestnaných, ktorí boli evidovaní na Úrade práce viac ako rok. Mladí ľudia získali prácu najmä vo veľkoobchode a v priemyselnej výrobe.

O red

Odporúčame pozrieť

Stefanec EUBA

Ivan Štefanec: Teší ma, že sa študenti zaujímajú o kybernetickú bezpečnosť

Poslanec Európskeho parlamentu a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH) sa dnes …

  • Peter El-Lukyno

    Prečo by som mal zamestnávať mladých ludi.Určite nie – ich pracovne schopnosti a chuť pracovať sú minimálne.Každý z nich chce plat ako živiteľ rodiny ktorý ma desaťročnú prax a práca mladých nestojí za nič.A prečo ich zamestnávať,keď oni chcú za málo práce veľa peňazí.Radšej zamestnám skúsenejšieho a staršieho človeka a hlavne takého ktorý chce pracovať.Nechcem všetkých mladých hádzať do jedného vreca,ale 90 percent mladých nie je schopných plnohodnotne zastávať svoju prácu.Radšej by som podporil iné generácie,lebo oni si aspoň svoju prácu vážia.Vychádzam z vlastných skúsenosti,lebo som dlhoročný zamestnávateľ a preto ešte raz-prečo podporovať len mladých,ktorý si toho vôbec nevážia.