EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / AKTUALITA: Európsky parlament a Rada sa dohodli. Poznáme rozpočet EÚ na rok 2014!

AKTUALITA: Európsky parlament a Rada sa dohodli. Poznáme rozpočet EÚ na rok 2014!

euro
PHOTO: Flickr.

Celých 16 hodín trvali rokovania o rozpočte na nasledujúci rok. Dnes ráno Komisár pre rozpočet Janusz Lewandowski mohol s úľavou skonštatovať: dohodli sme sa. Rozpočet EÚ na rok 2014 je teda takýto: 142,6 miliárd vo forme záväzkov a 135 a pol miliardy vo forme platieb.

Dohoda zahŕňa zahŕňa aj časť o prebiehajúcich opravných rozpočtoch pre rok 2013 – 3,9 miliardy eur na úhradu pohľadávok v rámci politiky súdržnosti a 400 miliónov eur pre regióny, postihnuté minuloročnými jarnými povodňami.

“Som rád, že dohoda medzi Európskym parlamentom a Radou ministrov poskytuje také potrebné investičné príležitosti pre európske podniky, vedcov, mestá, kraje a študentov. Môžem len pochváliť Európsky parlament, predsedníctvo litovskej Rady i európske členské štáty za to, že tak v tomto procese spolupracovali. Sme im vďační za kompromisy, ktoré boli ochotní urobiť. Dnešná dohoda predstavuje dôležitý krok pre prijatie budúceho viacročného finančného rámca,” skonštatoval Lewandowski.

Viac..  Nemôžeme akceptovať, aby zo Slovákov boli občania druhej kategórie, vyhlásil Fico

Pôvodný návrh rozpočtu na rok 2014, ktorý predložila Európska komisia, bol 142,6 mld. eur v záväzkoch a 136,1 mld. eur v platbách. Návrh Rady bol 142,2 mld. v záväzkoch a 135 miliárd v platbách. No a napokon Európsky parlament prišiel s číslami 143,1 mld. v záväzkoch a 136,4 mld. v platbách.

Po dnešnej politickej dohode musia  Európsky parlament a Rada ministrov rozpočet nba rok 2014 ešte formálne prijať.

O nin

Odporúčame pozrieť

ActionAid International hľadá koordinátora v boji proti chudobe a nespravodlivosti

V spoločnosti ActionAid International v Londýne pomáhame ľuďom využívať vlastné prostriedky na boj proti chudobe a …