EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / CESTOVANIE / Toto sú top destinácie Európy: mnohé z nich zrejme nepoznáte, ale v niečom sú výnimočné!

Toto sú top destinácie Európy: mnohé z nich zrejme nepoznáte, ale v niečom sú výnimočné!

Kaunertal
PHOTO: Flickr.

Aj napriek hospodárskej kríze stále radi cestujeme. Ak majú za čo, doprajú si Európania dovolenky, či rekreačné pobyty. Pokiaľ ale nadšený turista trpí nejakým hendikepom, sú jeho možnosti pri výbere destinácie značne obmedzené. Podobné skúsenosti má aj mnoho rodín s malým dieťaťom, ktoré sa bez kočíka ešte prakticky nepohnú. Na špecifických hostí sa skrátka stále veľmi nemyslí.

A to chce Európska komisia zmeniť. Nie zákonmi, príkazmi a nariadeniami, ale motiváciou. Každoročne rozdáva ocenenia EDEN, ktorými vyjadruje uznanie najkrajším európskym destináciám. Tentoraz sa ich rozhodla venovať tým miestam, ktoré sú dobre dostupné pre všetkých. V Bruseli ich odovzdali iba včera večer a získalo ich 19 destinácií za svoje úsilie priblížiť sa všetkým návštevníkom. Vybudovali turistické cesty tak, aby boli prispôsobené aj invalidným vozíkom, detským kočíkom a špeciálne upraveným bicyklom a sprístupnili pláže aj ľuďom so zníženou pohyblivosťou, či zrakovým postihnutím, seniorom a rodinám s deťmi.

Európska komisia verí, že tento ročník súťaže EDEN pomôže nielen pri zviditeľnení takýchto miest, ale tiež podporí ďalšie destinácie po celej Európe, aby nasledovali ich príklad. Má to nepochybný prínos – bezbariérový prístup priláka nových klientov, a to sa určite odrazí na ekonomickom raste a zamestnanosti v oblasti.  Viaceré nie sú od Slovenska až tak ďaleko… Tu je teda zoznam miest, kam sa môžete vybrať za krásami prírody a krajiny aj v prípade, že nie ste klasický turista:

1. Údolie Kaunertal, Rakúsko – jedno z najkrajších miest v Tirolsku. V prírodnom parku nájdete krásnu alpskú flóru a faunu. Bezbariérový prístup tu funguje už od 70-tych rokov 20. storočia. Ľudia na invalidnom vozíku sa v lyžiarskom stredisku môžu dostať až do výšky 2750 m, kde je priamy vstup k vlekom.

2. Ottignies-Louvain-la-Neuve, Belgicko – región, zasadený do nádhernej zelenej krajiny. Podieľa sa na mnohých európskych vedeckých, akademických a kultúrnych projektoch. Už pri výstavbe sa myslelo na to, že miesto by malo byť dostupné všetkým. V centre mesta auto nestretnete, zato sú tam chodníky, ktoré sa postupne menia na bezbariérové, rovnako ako múzeá.

Viac..  EÚ chce zabezpečiť práva cestujúcich pri hromadnom rušení letov

3 Stancija 1904 – Svetvinčenat, Chorvátsko – nachádza sa v srdci Istrie. Táto dovolenková destinácia je prístupná skutočne všetkým. Nájdete tu kvalitné ubytovanie, plne prispôsobené pre osoby so zdravotným postihnutím, s ľahkým prístupom do záhrady a na terasy. Prístupné sú aj pláže a ponuky v podnikoch sú vytlačené aj v Braillovom písme.

4. Polis Chrysochous, Cyprus – jedna z najkrajších a najromantickejších oblastí na Cypre. Spája pláne, hory i more a je tu veľmi príjemná klíma. Po zavedení inovatívneho elektronického systému je oblasť plne prístupná pre invalidov na vozíku. Množstvo hotelov a apartmánov má bezbariérový prístup a ponúka pohodlie a vybavenie pre návštevníkov so zdravotným postihnutím. Je tu tiež možnosť dobiť si elektrický invalidný vozík.

5. Lipno, Česká republika – región, kde sa sezóna nikdy nekončí, keďže väčšina atrakcií a aktivít tu funguje celoročne. Sú tu lyžiarske strediská, turistické chodníky, možnosť splavovania.  Mnoho ciest a chodníkov okolo jazera je bezbariérových. Tiež je tu špeciálne vyškolený personál.

6. Haapsalu, Estónsko – romantické prímorské mestečko na západnom pobreží Estónska volajú aj Benátky severu. Je známe svojou teplou morskou vodou, liečivými bahennými kúpeľmi a priateľskými obyvateľmi. V prístupe a chápaní potrieb zdravotne postihnutých osôb má dlhú históriu.

7. Prírodný park Morvan, Francúzsko – rozkladá sa na takmer 3000 km2, v centrálnej oblasti Burgundska, ktorá je známa skvelým jedlom a vínom. Väčšina parku je upravená pre ľudí so zníženou pohyblivosťou. Obľúbené aktivity si môžu užiť naozaj takmer všetci –  je tu napríklad lezecká stena pre zrakovo postihnutých a ľudia na vozíkoch si môžu vychutnať preteky off-road.

O nin

Odporúčame pozrieť

Korcok

I. Korčok: Jadrová dohoda s Iránom je potvrdením významu efektívnej medzinárodnej spolupráce

Jadrová dohoda s Iránom uzavretá v roku 2015 je tým najlepším spôsobom ako zabezpečiť, že …