EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Odpočúvací škandál neutícha. Európa si musí upratať aj doma

Odpočúvací škandál neutícha. Európa si musí upratať aj doma

snowden demonštrácia
PHOTO: Ilustračné Flickr.

V Európskom parlamente by si radi podebatovali s Edwardom Snowdenom. Muž, ktorý sa postaral Američanom o obrovský škandál, by im totiž toho zrejme mohol ešte veľa prezradiť. Vďaka Snowdenovi sa spustila poriadna lavína, v ktorej sa dnes už vezie aj Veľká Británia. Objavili sa obvinenia, že využívala dnes už odhalenú odpočúvaciu stanicu v Berlíne.

“Veľa tajomstiev Edwarda Snowdena už bolo odhalených, ale boli by sme radi, keby prišiel sem a mohli by sme sa spýtať priamo jeho,” pripustil poslanec Jan Phillip Albrecht. “Zatiaľ je to ale veľký problém kvôli bezpečnosti i právnym otázkam v súvislosti s jeho štatútom. Na to musia odpovedať vlády členských štátov EÚ.”

Poslanci Európskeho parlamentu sa zhodujú na jednom: už to nie je len o dôvere voči USA. Je najvyšší čas upratať si doma, teda v Európe. Jednotlivé vlády už prekročili v snahe o národnú bezpečnosť hranice. Podľa vyjadrení poslanca Clauda Moraesa nové odhalenia vlastne ani nie sú veľkým šokom. “Vždy sme cítili, že pokiaľ ide o nejaký dohľad, je treba naše usporiadanie v rámci EÚ preskúmať, ” skonštatoval. “Takže sme vlastne ani neboli prekvapení – vedeli sme o určitých trhlinách.”

Viac..  Richard Sulík vysvetľuje, prečo je zásadne proti podpísaniu paktu OSN o migrácii

Jan Phillip Albrecht dopĺňa: “Neprekvapuje ma, že tajné služby všetko sledujú a robia aj iné utajené veci. Prekvapuje ma, že si vlády zrejme myslia, že hrozbou národnej bezpečnosti môžu byť iné členské štáty Únie alebo občania týchto štátov. A to je podľa mňa nevhodné.”

Viac o debate v Európskom parlamente na túto tému sa dozviete v nasledujúcom videu.

O nin

Odporúčame pozrieť

Zaborska

Európsky parlament: Záborská dnes pripomenie výročie Všeobecnej deklarácie ľudských práv

Slovenská europoslankyňa Anna Záborská dnes vystúpi v Európskom parlamente a pripomenie 70. výročie prijatia Všeobecnej deklarácia …