EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Dnešok priniesol súboj dvoch ekonomík. Slovensko vs Česko!

Dnešok priniesol súboj dvoch ekonomík. Slovensko vs Česko!

súboj
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Dnešok priniesol pomyselný súboj dvoch ekonomík. Česko a Slovensko zverejnili v rovnaký čas predbežné odhady ekonomického rastu za tretí štvrťrok a Slovenská ekonomika zvíťazila na plnej čiare 2:0. Hospodársky rast v Česku sa opäť zastavil, HDP kleslo medziročne o 1,6 % a medzikvartálne o 0,5%. Zato Slovensko rástlo medziročne o 0,7 % a medzikvartálne o 0,2%. „Ukázalo tak, že v súčasnosti má ekonomiku v omnoho lepšej kondícii a má našliapnuté k ďalšiemu rastu. Zato Česko sa naďalej trápi so svojimi problémami a nedarí sa mu nájsť cestu von,“ hovorí Michal Kozub, analytik Home Credit Slovakia.

Slovenská ekonomika aj v treťom štvrťroku potvrdila, že dokáže ďalej rásť a prinášať pozitívne hodnoty. To je v súčasnosti v Európe veľmi náročné. Pomaly však aj giganti ako Nemecko nachádzajú znova silu, z čoho by slovenská ekonomika mohla profitovať. Napriek tomu, oproti výsledku za druhý kvartál ide o drobnejšie spomalenie, ktoré však na celkovom dojme nič nepokazilo. Rast medzi pol až jedným percentom je stále dobrý a podporuje tak celú ekonomiku. Pomáha postupne znižovať nezamestnanosť, ktorá je stále relatívne vysoká. Za rastom v tomto štvrťroku stojí hlavne vysoká aktivita v priemysle, ktorému sa tento rok darí. Síce neprináša zásadné dvojciferné rasty, napriek tomu zaznamenáva rast. Navyše, ide o rast naprieč niekoľkými významnými odbormi, a to je hlavné pre celkovú kondíciu ekonomiky.

Viac..  Komisia vyzýva členské štáty, aby obnovili politický záväzok týkajúci sa jednotného trhu

Najviac zatiaľ dopláca na situáciu stavebníctvo. To aj napriek radu stavebných zákaziek na dopravnej infraštruktúre nedokáže výrazne rásť. V porovnaní s vlaňajšími hodnotami je ale vidieť postupné zlepšenie situácie, a to nahráva zlepšeniu aj v ďalších rokoch.

„Kľúčovou otázkou pre ekonomiku zostávajú aj naďalej spotrebitelia, ktorí sú nateraz stále opatrní a ich spotreba má ešte veľký potenciál rastu,“ dodáva Kozub.

O red

Odporúčame pozrieť

Zaborska

Európsky parlament: Záborská dnes pripomenie výročie Všeobecnej deklarácie ľudských práv

Slovenská europoslankyňa Anna Záborská dnes vystúpi v Európskom parlamente a pripomenie 70. výročie prijatia Všeobecnej deklarácia …