EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Nový rozpočet EÚ je vraj revolučný! Začína sa nová éra?

Nový rozpočet EÚ je vraj revolučný! Začína sa nová éra?

peniaze
PHOTO: Flickr.

Tento týždeň sa konečne odklepol rozpočet EÚ nielen na rok 2014, ale aj na nasledujúcich sedem rokov. Podľa mnohých je to priam revolučný krok. Vôbec prvýkrát v histórii sa totiž rozpočet znižoval. A hoci viacerí poslanci dúfali, že peňazí bude viac, väčšina ich koelgov dala pri rokovaniach prednosť rastu. Chcú tiež takto zabrániť mrhaniu prostriedkov.

V utorok sa teda dohodli na sume 135 a pol miliardy eur. Parlament takto dosiahol, že členské štáty konečne splnia svoje sľuby. Nejde totiž iba o efektívnejší rozpočet, ale aj prezieravejší; zaručuje napríklad splatenie všetkých účtov, ale aj predbežné financovanie programov, zameraných na výskum a vývoj. A poskytuje záruky mladým ľuďom – programy podporujúce rast ich zamestnanosti dostanú svoj balík peňazí už od začiatku.

Viac..  Vladimír Maňka: Za desať rokov nám euro na Slovensku prinieslo takmer 10 miliárd EUR

Poslanec Ivailo Kalfin to zhodnotil takto: “V tomto finančnom rámci od roku 2007 doteraz došlo k strate asi 60 miliárd eur. Teraz však o tieto peniaze neprídeme. Únia bude efektívnejšia.” Oceňuje aj to, že poslanci zaručili strednodobé hodnotenie v roku 2016. “Myslím si, že o dva roky budeme lepšie vidieť vývoj hospodárstva v Európe a to, či treba zdroje navyšovať, alebo preskupovať.”

Jeho kolega Jean-Luc Dehaene je ale nespokojný: “Ide o nižší rozpočet. Zachovanie úrovne štrukturálnych fondov a poľnohospodárstva – to je konzervatívna politika. My teraz potrebujeme viac reforiem.”

Nový rozpočet má dostať konečné požehnanie na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu, kam sa už všetci poslanci chystajú.

Viac na túto tému sa dozviete z videa:

O nin

Odporúčame pozrieť

Jourova

Komisia: Musíme zabezpečiť, aby špinavé peniaze z iných krajín neprenikali do nášho finančného systému

Komisia prijala nový zoznam 23 tretích krajín, ktoré majú strategické nedostatky vo svojich rámcoch boja …