Domov / EKONOMIKA / Nový rozpočet EÚ je vraj revolučný! Začína sa nová éra?

Nový rozpočet EÚ je vraj revolučný! Začína sa nová éra?

peniaze
PHOTO: Flickr.

Tento týždeň sa konečne odklepol rozpočet EÚ nielen na rok 2014, ale aj na nasledujúcich sedem rokov. Podľa mnohých je to priam revolučný krok. Vôbec prvýkrát v histórii sa totiž rozpočet znižoval. A hoci viacerí poslanci dúfali, že peňazí bude viac, väčšina ich koelgov dala pri rokovaniach prednosť rastu. Chcú tiež takto zabrániť mrhaniu prostriedkov.

V utorok sa teda dohodli na sume 135 a pol miliardy eur. Parlament takto dosiahol, že členské štáty konečne splnia svoje sľuby. Nejde totiž iba o efektívnejší rozpočet, ale aj prezieravejší; zaručuje napríklad splatenie všetkých účtov, ale aj predbežné financovanie programov, zameraných na výskum a vývoj. A poskytuje záruky mladým ľuďom – programy podporujúce rast ich zamestnanosti dostanú svoj balík peňazí už od začiatku.

Viac..  Rada EÚ podporuje aktualizáciu právneho rámca pre zdaňovanie energie

Poslanec Ivailo Kalfin to zhodnotil takto: “V tomto finančnom rámci od roku 2007 doteraz došlo k strate asi 60 miliárd eur. Teraz však o tieto peniaze neprídeme. Únia bude efektívnejšia.” Oceňuje aj to, že poslanci zaručili strednodobé hodnotenie v roku 2016. “Myslím si, že o dva roky budeme lepšie vidieť vývoj hospodárstva v Európe a to, či treba zdroje navyšovať, alebo preskupovať.”

Jeho kolega Jean-Luc Dehaene je ale nespokojný: “Ide o nižší rozpočet. Zachovanie úrovne štrukturálnych fondov a poľnohospodárstva – to je konzervatívna politika. My teraz potrebujeme viac reforiem.”

Nový rozpočet má dostať konečné požehnanie na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu, kam sa už všetci poslanci chystajú.

Viac na túto tému sa dozviete z videa:

O nin

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europsky parlament

Europoslanci neočakávajú, že by bol decembrový summit o rozpočte úspešný

Parlamentní vyjednávači sa obávajú, že prebiehajúci summit európskych lídrov o tom, ako čo najlepšie investovať …