Ceny v Európe klesajú, je to zlá správa!

výpredaj
PHOTO: Flickr.

BRATISLAVA – Obyvatelia Európskej únie zažívajú najnižší rast cien za posledné štyri roky. Pred krízou by sme sa z podobnej situácie radovali, ale súčasný stav v Európe skôr naháňa strach. Rekordne nízka inflácia môže v ekonomike napáchať také obrovské škody, že ich budeme podľa odborníkov naprávať celé roky.

Všetko zlacnie

Situácia v Európe sa začína podobať tej v Japonsku pred vznikom deflácie, čiže záporného rastu cien. Obavy sú na mieste, keďže krajina vychádzajúceho slnka s týmto ekonomickým úkazom neúspešne bojuje už dve desaťročia. V praxi to znamená, že všetko zlacnie.

Lenže kým bežní ľudia sa možno potešia, ekonómovia to vidia inak. Podľa nich by sa mala miera zdravej inflácie pohybovať okolo dvoch percent, no v eurozóne začína pomaly atakovať nulu.

Záleží na cene elektriny

“Čo sa týka Slovenska, tak veľmi veľa bude záležať, o koľko sa znížia ceny elektriny na začiatku budúceho roka a to bude pravdepodobne limitujúce preto, či Slovensko sa prehupne do deflácie alebo ostane v kladnom raste cien,” tvrdí Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank.

Viac..  Minister Budaj predstavil reformu vo využívaní európskych peňazí v rezorte životného prostredia

Kým doteraz sa banky snažili udržiavať nízku infláciu, teraz by boli najradšej, aby peniaze stratili čas svojej ceny. Základom úspechu je, aby ľudia začali viac míňať a banky viac požičiavať, čo naštartuje ekonomický rast.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

EU, ludia

Konferencia o budúcnosti Európy: občania v centre pozornosti

Prvý zo štyroch panelov európskych občanov začal svoju činnosť zasadnutím v Štrasburgu od piatka 17. …