EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Nový týždeň v EP: Minúta ticha za obete ničivého tajfúnu, rozpočet a diskusia so študentmi

Nový týždeň v EP: Minúta ticha za obete ničivého tajfúnu, rozpočet a diskusia so študentmi

EP minúta ticha
PHOTO: Flickr.

Tento týždeň v Európskom parlamente sa dá nazvať aj kľúčovým. Už dnes sa totiž hlasuje o rozpočte, okolo ktorého boli najprv ťahanice a dnes ho mnohí označujú za prevratný. Svoje zasadnutie začali europoslanci netradične – minútou ticha, ktorú vyhlásil predseda EP Martin Schulz. Uctili si takto obete tajfúnu Haiyan, ktorý spustošil rozsiahle oblasti Filipín a o život pripravil viac ako 2500 ľudí.

Schulz tiež vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby poskytlo mimoriadnu humanitárnu pomoc  a dlhodobú podporu krajine, v ktorej prišlo o strechu nad hlavou až 660 tisíc obyvateľov. Hoci tajfún s rýchlosťou 300 kilometrov za hodinu vyčíňal na Filipínach už pred jedenástimi dňami, viaceré oblasti sú stále odrezané od sveta. Počet obetí navyše stále nie je konečný – podľa odhadov je nezvestných až 22 tisíc ľudí. Státisíce “šťastlivcov”, ktorí prežili, potrebujú pitnú vodu a ryžu. Na tú stále čakajú, podotkol Martin Schulz. Filipíny sa bez pomoci zvonku skrátka nezaobídu.

Viac..  Europoslanci privítali jednotu 27 členských štátov a inštitúcií EÚ a vyzvali na reformu Únie

EÚ i ďalší ale nezostávajú k prosbám hluchí. Už prisľúbili okamžitú humanitárnu pomoc i dlhodobú podporu na obnovenie spustošenej krajiny. Schulz si ale myslí, že medzinárodné spoločenstvo môže urobiť ešte viac. Následky vyčíňania prírodného živla sa priamo dotkli 11-tich miliónov Filipíncov, apeluje predseda EP.

Európsky parlament v Štrasburgu mal v pondelok aj 160 mladých hostí. Martin Schulz privítal študentov z 33 krajín – členských štátov EÚ, Arménska, Azerbajdžanu, Bieloruska, Gruzínska, Moldavska a Ukrajiny. Zúčastnili sa dvojdňového projektu s názvom EuroNest Scola 2013, v rámci ktorého sa diskutovalo o kľúčových otázkach Východného partnerstva, od demokracie až po energetickú účinnosť.

O nin

Odporúčame pozrieť

margrethe vestager

Európska komisia začala vyšetrovanie verejného financovania závodu Jaguar Land Rover na Slovensku

Európska komisia začala podrobné vyšetrovanie, ktorého cieľom je posúdiť, či plány Slovenskej republiky poskytnúť 125 …