EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ŠKOLSTVO / Zapojte sa do Erasmus+. Peniaze sú pre ďalšie 4 milióny študentov!

Zapojte sa do Erasmus+. Peniaze sú pre ďalšie 4 milióny študentov!

erasmus
PHOTO: Flickr.

Európsky parlament schválil nový program Erazmus+, ktorý bude financovať príspevky študentom, pedagógom, školiteľom a učňom na štúdium v EÚ. O príspevky sa tiež budú môcť uchádzať mladí ľudia, dobrovoľníci, športovci a ženy. Nový nástroj na garanciu pôžičiek umožní tiež študentom magisterských programov získať lacnejšie pôžičky na štúdium v zahraničí.

Erazmus+ spojí do jedného programu unijné programy v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy a podpory mládeže Comenius, Erazmus, Erazmus Mondus, Leonardo da Vinci (odborné vzdelávanie) a Grundtvig. Po prvýkrát sa bude týkať aj športu. Súčasné programy si zachovajú svoje názvy, ktoré sú verejnosti dobre známe.

“V boji proti nezamestnanosti mladých a v našom úsilí o vzdelávanie, mobilitu a stretávanie sa Európanov nezačíname od nuly. Súčasné  programy ale vyžadujú našu starostlivosť a adekvátne financovanie, “uviedla spravodajkyňa EP, poslankyňa Doris Pack (EPP, DE).

Viac..  Zdravé potraviny pre milióny európskych školákov vďaka programu EÚ, zapojilo sa aj Slovensko

Celkový rozpočet vo výške približne 14,7 miliardy EUR umožní programu Erazmus+ pomôcť v štúdiu v zahraničí mladým ľuďom vo veku 13-30 rokov. Ponúkne tiež študentom magisterských programov garanciu pôžičiek, ktoré im umožnia získať  na štúdium v inej krajine EÚ zvýhodnené úvery od 12 000 (na jeden rok magisterského štúdia) do 18 000 EUR (na dva roky). Parlament zdôrazňuje, že tento mechanizmus by nemal nahradiť žiadny z existujúcich národných systémov garancií pôžičiek ani zabrániť vytvoreniu úverových mechanizmov na národnej úrovni.

Erazmus+ bude tiež podporovať partnerstvá medzi poskytovateľmi vzdelania a firmami. “Znalostná aliancia a aliancia odvetvových znalostí” by mali podporiť odbornú prípravu v skutočnom pracovnom prostredí, nové učebné prístupy a nové osnovy, ktoré budú prispôsobené svetu práce.

O red

Odporúčame pozrieť

Smolkova

Monika Smolková: Nevidím žiadnu prekážku na to, aby sme Istanbulský dohovor schválili

ŠTRASBURG / Od už expremiéra Roberta Fica sa odvracajú už aj jeho vlastní europoslanci. Nedá sa …