EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Šestnásťročná bojovníčka Malala: “Je ťažké predstaviť si svet bez vzdelania.”

Šestnásťročná bojovníčka Malala: “Je ťažké predstaviť si svet bez vzdelania.”

Malala Yousafzai
PHOTO: Flickr.

Keď mala sotva 15 rokov, postrelili ju do hlavy iba preto, že túžila po vzdelaní a nebála sa povedať nahlas, čo si myslí. Dnes je Malala Yousafzaiová z Pakistanu celosvetovo uznávanou bojovníčkou za právo dievčat na vzdelanie. Taliban ju nezlomil. Stala sa laureátkou Sacharovovej ceny za slobodu myslenia a včera si svoje ocenenie prevzala z rúk predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza počas slávnostnej ceremónie v Štrasburgu.

“Som hrdý na to, že takto vzdávame hold obrovskej odvahe, ktorú táto hrdinka preukázala. 16-ročné dieťa sa postavilo fanatizmu, aby bránilo svoje právo chodiť do školy,” skonštatoval Martin Schulz. “Pripomenuli ste nám základnú pravdu: umožniť ľuďom prístup k vzdelaniu je tou najlepšou investíciou, ktorú môže spoločnosť urobiť v boji proti nedostatku tolerancie, izolácii, násiliu a chudobe,” adresoval priamo Malale.

Mladé dievča fascinuje nielen svojou odvahou, ale aj múdrosťou a zrelosťou. Potvrdzujú to jej slová: “Mocná krajina nie je tá, ktorá má viac zbraní a viac vojakov. Mocná krajina má viac vzdelaných a zručných ľudí. Mnohé deti túžia po vzdelaní… Nechcú I-phone, X-box, Playstation alebo čokoládu. Chcú iba knihu a pero. Je ťažké predstaviť si svet bez vzdelania. Existuje chudoba, nedostatok slobody, strach a terorizmus, ale máme nádej. Pretože sme tu všetci spolu na to, aby sme týmto deťom pomohli, aby sme hovorili v ich mene, aby sme konali.”

Viac..  Európsky parlament otvoril zasadnutie minútou ticha za obete nedávnych teroristických útokov

Na pôde EP v Štrasburgu sa objavilo ešte aj 22 bývalých laureátov Sacharovovej ceny. Zúčastnili sa slávnostnej ceremónie pri príležitosti osláv 25. výročia Ceny za slobodu myslenia.

“Naše myšlienky smerujú aj k tým víťazom, ktorí stále trpia nedostatkom slobody a k tým, ktorí nás už opustili. Im všetkým patrí náš potlesk – nezabudli sme na nich, ani na ich boj,” vyhlásil predseda EP.

Profil Malaly i záznam z odovzdávania ocenenia si môžete pozrieť v nasledujúcom videu. Sú v ňom zachytené aj ďalšie dve témy, ktoré sme vám už dnes priniesli:

O nin

Odporúčame pozrieť

biodiverzita

Ochranári oceňujú rozhodnutie ministrov životného prostredia podporiť akčný plán EÚ na ochranu prírody

Slovenskí ochranári privítali rozhodnutie ministrov životného prostredia EÚ, ktorí tento týždeň podporili Akčný plán pre …