Nový program LIFE: takmer 3 a pol miliardy eur má pomôcť životnému prostrediu a klíme

Jutta Haug
PHOTO: Flickr.

Ochrana životného prostredia a klímy – aj to je jedno z poslaní EÚ. Hoci vydala viacero predpisov, nie je ľahké zaistiť, aby fungovali aj v praxi. Nový program LIFE, týkajúci sa opatrení v tejto oblasti dostala na roky 2014 až 2020 rozpočet 3,46 miliardy eur. Členským krajinám má pomôcť aj pri zavádzaní pravidiel Únie.

Z tejto sumy je 846 miliónov určených na podprogram pre opatrenia v oblasti klímy. Parlamentná spravodajkyňa pre program Jutta Haugová objasňuje: “Súčasný program LIFE+ už financuje projekty na pomoc pri zmierňovaní zmeny klímy a prispôsobovaniu sa tejto zmene. Teraz dostala klíma svoj vlastný podprogram, na ktorý ide až štvrtina celého rozpočtu programu LIFE. Celý program pritom predstavuje iba 0,3 % z celkového rozpočtu Únie. Začlenenie životného prostredia do veľkých fondov – ako sú tie regionálne a poľnohospodárske – je nesmierne dôležité.”

Viac..  Greta Thunberg v Európskom parlamente: Teraz musíte ukázať, že ste to mysleli vážne

Najnovší projekt LIFE, ktorý odštartuje budúci rok, má  teda obsahovať aj integrované projekty, vytvorené na to, aby spolu s ostatnými fondami EÚ podporovali významneé ekologické projekty. Podľa poslankyne sú konkrétnym nástrojom na dosiahnutie potrebnej integrácie finančných zdrojov.

Problém však je, že členské krajiny sa doteraz nevedeli len tak ľahko dostať k finančným prostriedkom. Aj na to sa rozhodli tvorcovia nového programu zamerať. Hoci predchádzajúce programovacie obdobie odhalilo rozdiely medzi krajinami pri využívaní dostupných zdrojov, nasledovník, súčasný program LIFE+ toho veľa nezmenil. Je najvyšší čas, aby sa tvorcovia poučili na starých chybách a začali podporovať členské štáty a regióny, ktoré zápasia s problémami.

O nin

Avatar

Odporúčame pozrieť

EN pre mladých: Vladimír Bilčík o Balkáne a rozširovaní EÚ

Pripravili sme si pre vás ďalšiu časť rozhovorov EN pre mladých. Tentoraz so slovenským europoslancom …