EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Fico žiadal od čínskeho premiéra banku a hydroelektráreň
fico
PHOTO: redakcia/noviny.sk

Fico žiadal od čínskeho premiéra banku a hydroelektráreň

ficoBUKUREŠŤ – Slovenský premiér Robert Fico potvrdil svojmu čínskemu partnerovi záujem o úzku vzájomnú spoluprácu vo viacerých oblastiach, najmä však v ekonomickej.

Záujem Číňanov o Európu

Stalo sa tak v rámci vrcholného stretnutia lídrov 16 krajín strednej a východnej Európy s predsedom čínskej vlády Liom Kche-čchiangom v rumunskej Bukurešti. Fico novinárom priblížil veľký záujem oboch zúčastnených strán o vzájomne výhodné projekty a veľký čínsky záujem hľadať obchodných partnerov na starom kontinente.

Poukázal pritom na zámery najľudnatejšej krajiny sveta preinvestovať za 20 rokov 10 miliárd dolárov (7,4 mld. eur), vytvoriť špeciálne stredisko v Pekingu alebo investičný fond v hodnote 500 miliónov eur v Luxemburgu.

Nemajme ideologické okuliare

Fico v tejto súvislosti na bilaterálnom stretnutí s čínskym lídrom požiadal o príchod čínskej banky na slovenský trh, navrhol zriadiť v Bratislave stále zastúpenie špeciálneho orgánu pre podporu zahraničného obchodu a uistil čínskeho premiéra aj o záujme Bratislavy o projekt vybudovania veľkej vodnej elektrárne. O ňom už podľa premiéra intenzívne rokujú veľké slovenské a čínske firmy.

Viac..  Európsky parlament otvoril zasadnutie minútou ticha za obete nedávnych teroristických útokov

“Kto bude obchádzať Čínu, robí chybu. Čína je veľmi aktívna, ponúka finančné krytie rôznych projektov… a má eminentný záujem,” povedal novinárom Fico, ktorý sa nevyhol ani otázke, či prítomní lídri načrtli aj tradičnú tému dodržiavania ľudských práv v najľudnatejšej krajine sveta. “Nech je to ktokoľvek na svete, nech je to akokoľvek silný premiér… vždy po tom červenom koberci v Pekingu prejde a hľadá biznis… Nemajme preto ideologické okuliare,” dodal a podotkol, že Slovensko nerobí jednosmernú politiku.

Pozval čínskeho premiéra na návštevu

Fico zároveň potvrdil všeobecný konsenzus na každoročnom stretávaní sa premiérov 17 krajín s tým, že v roku 2015 by sa mohlo na Slovensku v rámci tejto iniciatívy konať fórum o inováciách za účasti všetkých 16 európskych krajín a Číny. Slovenský líder v tejto súvislosti pozval svojho čínskeho premiéra na budúcoročnú návštevu.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

biodiverzita

Ochranári oceňujú rozhodnutie ministrov životného prostredia podporiť akčný plán EÚ na ochranu prírody

Slovenskí ochranári privítali rozhodnutie ministrov životného prostredia EÚ, ktorí tento týždeň podporili Akčný plán pre …