Tymošenková chce hladovkou dosiahnuť podpísanie asociačnej dohody s EÚ

tymošenková
PHOTO: Flickr.

Julija Tymošenková, ktorá je stále vo väzení, už od pondelka drží hladovku. Dôvodom je nepodpísanie prístupových dohôd s EÚ. K jej protestu sa pridali tisíce ľudí, ktorí vyšli do ulíc. Odvtedy zažíva Kyjev masové protesty.

Tymošenková zatiaľ nepovedala dokedy bude odmietať stravu. Na upokojenie situácie vyzýva aj premiér Janukovyč. Jeho väznená súperkyňa zas svojich stúpencov vyzýva, aby počas nadchádzajúceho summitu v Talline „odstránili Janukovyča z tváre Ukrajiny mierovým a ústavným spôsobom.“

Protesty neutíchajú

Masovú demonštráciu, ktorá bola v nedeľu, mnohí označujú za najväčšiu od roku 2004, keď po vtedajších voľbách vypukla takzvaná Oranžová revolúcia pre sporné výsledky. Opozícia chce, aby sa dohoda s EÚ podpísala. Janukovyč jej pozastavenie odôvodnil ochranou pred ekonomickými problémami, ktoré by z nej mohli pre Ukrajinu plynúť.

Viac..  L. Ď. Nicholsonová: Už dva rezorty podporujú zvýšenie bezpečnosti cyklistov na slovenských cestách

Podľahla Ukrajina Rusku?

Šéf Európskej komisie José Manuel Barroso spoločne a predseda Európskej Rady Herman Van Rompuy odmietajú akýkoľvek nátlak na Ukrajinu, aby podpísala dohodu o voľnom obchode s EÚ a asociačnej dohody. Naopak, ruský prezident Putin tvrdí, že Európska únia vydiera Kyjev. Podľa oficiálnych ukrajinských zdrojov bolo nepodpísanie dohody národnobezpečnostným záujmom.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Korcok

Aké sú očakávania Washingtonu od slovenského predsedníctva v Rade EÚ?

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo …