Chris Murphy EP
© European Union, 2013

Týždeň v EP: Američania “žehlili” škandál, poslanci riešili etickú dilemu a hlučnosť v mestách

Chris Murphy EP
© European Union, 2013

Ďalší pracovný týždeň v Európskom parlamente sa končí a my vám prinášame prehľad toho, čo poslanci tentoraz riešili. V polovici týždňa sme vás informovali o prvých bodoch zasadnutia – a tu sú ďalšie. Američania sa snažili “vyžehliť” ešte stále rezonujúci špionážny škandál, poslanci mali pred sebou otázku, či je nová dohoda s Marokom krádež alebo nie a pozreli sa aj na to, aké problémy spôsobuje prílišný hluk obyvateľom miest.

Tento týždeň mali Bruseli dôležitú návštevu – amerického senátora Chrisa Murphyho. Poslanci s ním rokovali aj v záujme urovnania rozdielnych názorov na tvrdenia o špionáži orgánmi NSA.

“V súčasnosti vo Washingtone diskutujeme o dôležitej téme adekvátneho nastavenia našej spravodajskej služby, ” pripustil Murphy. ktorý následne otvoril tému dohody USA – EÚ o voľnom obchode i prenose osobných údajov. Ľady sa zrejme roztopili – napriek tomu, že Komisia Američanom pohrozila, oznámila, že dodrží všetky dohody.

Svoje svedomia trochu poslanci potrápili počas rokovaní o dohode s Marokom. Trvanie posledného dohovoru vypršalo ešte pred dvoma rokmi, a tak by teraz európskym rybárom nemalo nič brániť v tom, aby sa vrátili do týchto vôd. Jedna z najväčších dohôd o rybolove s Marokom ale vyvoláva etické otázky – dôvodom je sporné územie západnej Sahary, okupované do roku 1975. Hoci väčšina poslancov novú dohodu predbežne schválila, nájdu sa aj takí, ktorí sú jasne proti.

Viac..  M. Lexmann k Správe EP o určení rodovo motivovaného násilia za novú oblasť trestnej činnosti

“Únia by mala rešpektovať prírodné zdroje okupovaných území, ktoré patria tamojšiemu ľudu. Nemôžemepreto rokovať s národom utláčateľov, ani mu platiť za prístup k zdrojom. Ľudia zo západnej Sahary to nazývajú krádežou – a presne tak to je,” tvrdí poslankyňa Isabella Lövin. Či jej kolegovia napokon dajú za pravdu, sa ukáže na decembrovom zasadaní EP.

A práve tam sa bude znova rozoberať aj ďalšia téma tohto týždňa – znečistenie hlukom. Nadmerná hlučnosť totiž podľa upozornení WHO môže viesť k poruchám spánku, či infarktu a stúpa aj počet prípadov hluchoty. Ohrozenie sa týka viac ako 200 miliónov obyvateľov miest.

Poslanci preto schválili nové pravidlá, obmedzujúce hlučnosť áut, dodávok, autobusov a kamiónov. Ak definitívne prejdú, výrobcovia vozidiel budú musieť urobiť zmeny do roka – dvoch.

Pozrite si video, venované tohtotýždňovým témam v EP:

O nin

Avatar

Odporúčame pozrieť

Afganistan: Europoslanci požadujú osobitný vízový program pre ženy hľadajúce ochranu

Európsky parlament vo štvrtok odsúdil násilné prevzatie moci v Afganistane a vyzval na posilnenie humanitárnej …