samit žien v EP
© European Union, 2013

Samit žien v Európskom parlamente: Ako by asi vyzeral svet, keby ho riadili političky?

samit žien v EP
© European Union, 2013

Hovorí sa, že muž je síce hlava rodiny, ale žena je krkom ktorý tou hlavou reálne hýbe. V politike to však rozhodne neplatí. Ženy sa v nej stále presadzujú ťažšie ako muži. Rodová rovnosť je v tejto oblasti veľkým problémom. Takzvané nežnejšie pohlavie tvorí v národných parlamentoch sotva 20 percent. A iba pár žien doteraz stálo na čele štátu. V Bruseli sa však konal samit, ktorý bol akousi oslavou všetkých žien. Dámy, činné v politike, sa tu podelili o svoje skúsenosti.

Pôda Európskeho parlamentu bola istým spôsobom aj symbolická. Práve v tejto inštitúcii majú totiž ženy o niečo vyššie ako priemerné zastúpenie – tvoria “až” 36 percent. Samit, ktorý sa zameral na ženy v parlamente, nastolil viacero zaujímavých otázok. Jedna z nich bola, či by mohli ženy vo vedení skutočne zmeniť svet.

Dámy z viacerých kútov sveta v tom majú jasno. “Ženy sú určite lepšími šéfkami,” tvrdí  Elizabeth Ongoro Masha, kenská senátorka. “Po prvé: nemáme také nafúknuté ego.” “Sú líderkami prirodzene,” dopĺňa ju jej kolegyňa Liz Chelue. “Ak sa dokážu starať o rodinu, môžu sa starať o celý národ.”

Opatrnejšie sa vyjadruje Ismeta Dervoz, členka parlamentu Bosny a Hercegoviny: “Musíme si vymieňať skúsenosti. Musíme naštartovať niektoré procesy. Ženy na vysokých postoch, líderky môžu meniť veci okolo nás.”

Viac..  Komisia schválila mapu regionálnej pomoci pre Slovensko na roky 2022 – 2027

V Bruseli sa objavili aj političky z krajín, ktoré nie sú práve povestné veľkým uznávaním žien. Bahiya Al-Jishi, členka bahrajnského parlamentu, upozorňuje: “Jedným z posolstiev takýchto stretnutí je snaha o zmenu stereotypov o arabských ženách a zmena ich obrazu.” “Najviac si želáme rešpekt,” konštatuje pakistanská senátorka Rubina Ifram.

Samit priniesol jedno jasné zistenie – diskriminácia a marginalizácia sa týka žien na celom svete. “Incidenty, či situácie, ktoré sa ženám stávajú preto, že sú ženami, nemajú nič spoločné so ženami ako jednotlivcami,” vysvetľuje europoslankyňa Silvana Koch-Mehrin. “Je to akýsi vzorec, štrukturálny element. A nie je regionálneho charakteru, ale svetového.”

Tieto ženy nie sú také naivné, aby verili, že problémy sa vyriešia okamžite. Veria však, že ich hlasy, a hlasy ich nasledovníčok, jedného dňa spoločnosť vypočuje.

Pozrite si reportáž o tomto zaujímavom samite v Bruseli:

O nin

Avatar

Odporúčame pozrieť

stefanec

Ivan Štefanec: Novinárov nemožno trestať za ich prácu

Podľa europoslanca a vedúceho slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivana Štefanca (KDH) je sloboda …